Slavné vinařství Burgenlandu
Průvodcem nám bude u nás nové VINAŘSTVÍ ESTERHÁZY, které v prestižním vinařském magazínu Falstaff získalo tři hvězdičky (z pěti) a jejich vína jsou pravidelně hodnocena okolo 90 bodů (ze 100).
A protože jsme v Burgenlandu, kde víc než poloviční slovo mají červená vína, představíme si Rakousko, které není jenom o Veltlínu. Podíváme se na ně mj. skrz sklenku Frankovky (Blaufrankisch).
Ochutnáme spolu Veltlínské zelené (přece jenom - Rakousko - to jsme si nemohli odpustit) a jedno Chardonnay z apelace DAC Leithaberg, perfektní minerální rosé Princezna s jemnými jahůdkovými náznaky, pěkné kulaté cuvée Merlotu, Frankovky a Zweigeltrebe Žabí princ a výstavní Frankovku Leithaberg DAC. Všechna vína jsou samozřejmě suchá.
Mikuláš I. Nádherný
Leithakalk a Leithaberg DAC
Ve vinařství Esterházy se klade důraz na terroir nejlepších lokalit, který zde ovlivňuje na prvním místě půdní profil. Réva roste na tzv. Litavském vápenci (Leithakalk), mořském sedimentu, který je složen především z fosilií korýšů dávných oceánů. Tento druh vápence má takovou čistotu, že jej lze využít na výrobu křídy! Velmi tvrdé podloží nutí révu zapustit kořeny hluboko do země a soustředit svou energii do malého počtu hroznů, čímž se zvyšuje jejich kvalita.
Vína z vinařství Esterházy
Charakter vína ovlivňuje především výrazná mineralita, takže se můžete těšit strukturovaná vína, která vám budou stékat po jazyku tak, jako když horská bystřina po jarním tání poskakuje po hladkých vápencových oblázcích.
Samozřejmě, že začínáme zlehka, jakoby u pramene této horské bystřiny, a postupně se nám bude ve skleničkách proud vína zintenzivňovat:
Apelace Leithaberg DAC (Districtus Austriae Controllatus) vznikla pro bílá vína v roce 2009 a v jejím rámci se mohou vyrábět vína odrůd Veltlínské zelené (Gruner Veltliner), Pinot Blanc (Weissburgunder), Chardonnay a Neuberger - jako odrůdová vína nebo jejich kombinace v kupážích.
Apelace Leithaberg DAC pro červená vína vznikla v roce 2008 a zahrnuje pouze vína, která z 85 % tvoří odrůda Blaufrankisch (Frankovka), zbytek směsi může sestávat z Zweigeltrebe, Sankt Laurenu (Svatovavřinecké) nebo Pinotu Noir.
O autorce
Tereza z Víno-klubu
"Na svých cestách za vínem jsem navštívila skoro celou Francii (Burgundsko, Bordeaux, Alsasko, Languedoc-Rousillon, Val de Loire a další), německý Rheinhessen i Moselu, italské Toskánsko, kde jsem strávila několik měsíců, i Tokaj. Nejmilejší cesty ale společně s Lenkou a Veronikou podnikáme za našimi vinaři na jižní Moravu..."
Líbil se Vám tento článek?
Zapište se k odběru našich newsletterů
a žádná NOVÍNKA ze světa vína Vám neunikne!
(Získáte za to 10% slevu;-))