CHÝNĚ - PO - PÁ -9 hod - 16 hod

PRAHA 1 - PO - PÁ - 9 hod - 21 hod 

BRNO -  PO - PÁ - 15 hod - 21 hod 

Odrůdy
VÍNA (2562) KOLEKCE (66) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

Jihofrancouzská bílá

Výběr nejzajímavějších jihofrancouzských bílých vín

Výhodou Jihofrancouzských bílých je fakt, že mají ideální poměr zbytkového cukru a kyselin. Většina vín z našeho výběru má cukr (jen) kolem jednoho gramu na litr a kyselinky (jen) kolem čtyř gramů. Tato skutečnost ve spojení s plným tělem má blahodárný vliv na naše chuťové pohárky (vína jsou lahodně svěží) a v neposlední řadě i na naše zdraví (nižší kyseliny snižují riziko překyselení organismu). Ocení je hlavně lidé, kterým řízná kyselinka moravských nebo německých bílých vín nedělá dobře na žaludek.

Domaine Félines Jourdan - Picpoul de Pinet - AOP Picpoul de Pinet Domaine Félines Jourdan - Sauvignon - IGP Pays d‘Hérault Coteaux de Bessilles Domaine du Colombier - Sauvignon Gris - VdP Val de Loire Domaine Ferrandiere - Viognier - IGP Pays d'Oc Domaine Ferrandiere - Chardonnay - IGP Pays d'Oc Château des Cres Ricards - Marsanne-Roussanne - IGP Pays d‘Oc
Víno
Katalogové číslo: BOX-56212
Cena za kolekci: 1 249 Kč nebo 4 216 korků
Zisk korků za balení: 42

VYPRODÁNO

OBSAH KRABICE

 • FRA - Domaine Félines Jourdan - Picpoul de Pinet - AOP Picpoul de Pinet, 2016
  Víno průzračné žluté barvy s nazelenalými odlesky můžeme bez nadsázky nazvat „středomořským ryzlinkem“. Překvapuje svou suchou, osvěžující chutí podkreslenou tóny květin, citrusů a bylinek. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (5)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • FRA - Domaine Félines Jourdan - Sauvignon - IGP Pays d‘Hérault Coteaux de Bessilles, 2016
  Víno zlatožluté barvy se zelenkavými odlesky. Je lehké a svěží s tóny vřesu, liči, žlutého grepu a limetky. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (6)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • FRA - Domaine du Colombier - Sauvignon Gris - VdP Val de Loire, 2015
  Odrůda Sauvignon v obou podobách je charakterizována tóny černého rybízu, grapefruitu, v některých ročnících se objevují kouřové tóny. Víno je svěží, se šťavnatými kyselinkami, s aromatikou po exotickém ovoci, ale také s delikátními květinovými podtóny.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (11)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • FRA - Domaine Ferrandiere - Viognier - IGP Pays d'Oc, 2015
  Víno slámově žluté barvy, v chuti i vůni intenzivní a komplexní. Jde o jednu z nejovocnějších odrůd (angrešt, ananas, meruňky, broskve). Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (6)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • FRA - Domaine Ferrandiere - Chardonnay - IGP Pays d'Oc, 2015
  Elegantní víno zářivě zlaté barvy se zelenými odlesky a harmonickou vůní i chutí po citrusových plodech. Po delším otevření nebo dekantaci se objevují máslové tóny podobně jako u Chablis. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (14)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • FRA - Château des Cres Ricards - Marsanne-Roussanne - IGP Pays d‘Oc, 2016
  Víno zářivě žluté barvy s elegantní, svěží, výraznou vůní s květinovými a ovocitými tóny. Chuť navazuje na vůni a v dlouhém závěru odhaluje tóny vanilky a meruněk. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdičkaNevyplněná hvězdička (7)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

Poznejte lahodnou svěžest jižní Francie (lahodně svěží = leitmotiv celé kolekce)


Téměř před každou degustací jihofrancouzských vín se setkáváme s předsudkem, že bílá vína z prosluněného jihu nejsou tolik zajímavá jako tamnější červená. Přesvěčte se o opaku! Jihofrancouzská bílá vína mají ideální poměr zbytkového cukru a kyseliny vinné. Většina vín z našeho výběru má cukr kolem jednoho gramu na litr a kyselinky kolem čtyř gramů. Tato skutečnost ve spojení s plným tělem daným nízkými výnosy na hektar má blahodárný vliv na naše chuťové pohárky (to je ta již zmíněná lahodná svěžest) a v neposlední řadě i na naše zdraví (nižší kyseliny snižují riziko překyselení organismu).

Ocení je lidé, kterým řízná kyselinka moravských nebo německých bílých vín nedělá dobře na žaludek. Díky nižšímu obsahu kyselinky působí vína lahodněji a sladčeji, i když mají jen mezi 2 - 4 g zbytkového cukru. Většinu vybraných vín mohou s radostí konzumovat i diabetici nebo dietáři ;-)

1/ Domaine Felines Jourdan - Picpoul de Pinet - odrůda: Piquepoul


O tomto "středomořském ryzlinku", jak jsme ho přektřili na našem prvním výletu do Languedocu, jsme toho už napsali spousty. Byl to náš největší objev a šampion celého zájezdu.

Vzhledem k jeho obrovské koncentraci na něj ale musíte pomalu! Dokud je vínko mladé (tj. minimálně do června tohoto roku), je kvůli zjemnění plné struktury nutná jeho dekantace a popíjení výhradně jako doprovod k jídlu. Od léta si jej budete možné vychutnat jen tak na terase pod stínem starého stromu nebo pergoly. Vsaďte se, že když u toho zavřete oči, ucítíte na své tváři středomořský větřík a uslyšíte zpěvu racků...

Co k Picpoulu jíst? Jelikož je to víno z vinic, které končí jen pár metrů od středomořského pobřeží, nejlépe se snoubí s ústřicemi, které se loví v sádkách vzdálených jen pár metrů od posledního řádku Piquepoulu… (Zažili jsme a můžeme vžele doporučit. Nejlépe bylo zakápnout ústřici limetkou, protože ve víně jsme rozeznávaly podobně svěží tóny citrusů). Dále se hodí k mořským plodům, rybám pečeným a grilovaným, s citrónovou nebo limetkovou omáčkou. Picpoul se také velmi dobře páruje s chřestem.

O odrůdě Piquepoul


Dle této místní tradiční odrůdy je pojmenován celý vinařský kraj rozkládající se na 1200 hektarech, které katastrálně patří jen pod 5 vesnic a které obdělává 22 vinařství a 4 družstva. Přestože je tato oblast po odrůdě pojmenována, spelling jejich jmen se liší. U francouzských vinařů budete mít velké oko, když si zapamatujete, že odrůda je PIQUEPOUL a oblast je PICPOUL. Neustále nám to kladli na srdce. A abyste si název odrůdy lépe zapamatovali, mám pro Vás vodítko. Toto krkolomné slovo vychází z poznatků učiněných ve 14. století, kdy mezi řádky vinice chodily slepice, a protože jim hrozny chutnaly, klovaly do nich, a to i na zemi. Pique = sbírat, poul (le poulet) = kuře.

Správný Picpoul z odrůdy Piquepoul má i svůj chráněný tvar lahve, která připomíná římský sloup, jež byly hojně nalézány ve vinicích. Picpoul prostě poznáte i po slepu v ledničce či ve sklepě.

2/ NOVINKA - Domaine Felines Jourdan - Sauvignon


Pro francouzské Sauvignony je typická kombinace svěží vůně a plné chuti. V lahvi se bude dále rozvíjet. Je to víno zlatožluté barvy se zelenkavými odlesky. Je lehké a svěží s tóny vřesu, liči, žlutého grepu a limetky.

3/ Domaine du Colombier - Sauvignon Gris


Ne úplně obvyklou odrůdou je Sauvignon šedý (gris), který pochází z Údolí řeky Loiry. Vyniká vysokou aromatičností s typickými sauvignonovými tóny černého rybízu a žlutého grepu. Už jste se s ním mohli seznámit v naší kolekci Best for Chřest.

Údolí řeky Loire je region známý jako „zahrada Francie“.

O vinařství Domaine du Colombier


Rodinné vinařství Domaine du Colombier (30 ha) existuje již 4. generaci a v současné době jej vede Jean-Yves Bretaudeau. Malebné vinice se rozkládají na svazích nad řekou Sangueze (kraj kolem města Nantes).

4/FRA - Domaine Ferrandiere - Viognier - IGP Pays d'Oc, 2015


Víno slámově žluté barvy, v chuti i vůni intenzivní a komplexní. Jde o jednu z nejovocnějších odrůd (angrešt, ananas, meruňky, broskve).

5/ Domaine Ferrandiere - Chardonnay


Elegantní víno zářivě zlaté barvy se zelenými odlesky a harmonickou vůní i chutí po citrusových plodech. Po delším otevření nebo dekantaci se objevují máslové tóny podobně jako u Chablis.
K pokrmům z rybího a drůbežího masa a k plísňovým sýrům, především pak čerstvým kozím sýrům.

O vinařství Domaine de la Ferrandiere


Vinařství Domaine de la Ferrandiere je situováno v unikátním terroiru pradávné přímořské laguny mezi kraji Corbieres a Minervois, 40 km od Středozemního moře. Půda obsahuje vysoké množství solí a je velice různorodá, vyžaduje proto specifické kultivační metody. Kvůli snižování obsahu soli v půdě jsou vinice vždy na začátku jara na 40 dní zaplavovány. Zatímco většinu francouzských vinic vyplenila na konci 19. století ničivá phylloxera (hmyz, který napadá kořeny vinné révy), vinice na dně laguny odolaly, protože mšice nepřežila pravidelné zaplavování. Tato unikátní technika umožňuje pěstovat vinnou révu, která není naroubována na americké podnože. Kromě jiného, zkušenosti ukázaly, že obrovské množství vody poskytuje vinicím termální ochranu, která redukuje možné poškození révy zapříčiněné jarními mrazíky.

6/Château des Cres Ricards - Marsanne-Roussanne


Víno zářivě žluté barvy s elegantní, svěží, výraznou vůní s květinovými a ovocitými tóny. Chuť navazuje na vůni a v dlouhém závěru odhaluje tóny vanilky a meruněk. Ideální jako aperitiv, k mořským plodům, rybám, drůbeži.

O vinařství Cres Ricards


Vinařství Cres Ricards vzniklo v roce 1960 na stejnojmenné viniční trati u jihofrancouzského městečka Ceyras. O 50 let později koupil 28 ha vinic Jean-Claude Mas, který byl fascinován úžasným terroirem Terrasses du Larzac (apelace od r. 2014), schopným produkovat sametová a aromatická vína. Dnes má vinařství 39 ha vinic ležících na úpatí hory Mont Baudile, nabízející unikátní polohu včetně červenozemě, břidlic a valounů. 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045

 

..BEAUJOLAIS NOUVEAU 2018

https://www.vinomat.cz/

https://www.vino-klub.cz/svato-mlada-2018.htm