• Vyprodáno
Best of... LIBANON
Best of... LIBANON
Fotografie produktu je pouze ilustrační, nemusí se shodovat s produktem.

Kolekce vín Best of... LIBANON

Nejlepší vzorky z degustace nových libanonských vín
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
DOPRAVA ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč
Doručení kurýrem po celém území ČR
DORUČENÍ KURÝREM
PO CELÉM ÚZEMÍ ČR
V úterý 21. 1. 2014 jsme zorganizovali zajímavou degustaci nově dovezených libanonských vín. Při ní jsme vzpomínali na jeden z našich nejlepších vinařských zájezdů do této vinařské pravlasti (už v roce 2012) a vybrali tento BEST OF.

Ixsir - Rosé 2011

Mezi šest nejlepších vín se dostalo jedno úžasné růžové z našeho aktuálně nejoblíbenějšího libanonského vinařství - IXSIR. Inspirací pro jeho název bylo arabské slovo Al-Iksir - znamenající elixír. Jejich růžový elixír v základní řadě je vyroben z odrůd Syrah a Caladoc (jihofrancouzský kříženec odrůd Grenache a Malbec). I když je to už ročník 2011, má příjemnou, svěže pivoňkovou vůni a bohatou ovocnou chuť s tóny jahod a malin. Žádný jogurt! Pije se moc hezky i nevychlazené...

Cave Kouroum - Petit noir 2009

Červenou sérii zahajujeme Vám již dobře známým a zároveň nejprodávanějším libanonským vínem u nás - Petit Noirem z vinařství Cave Kouroum v novém ročníku 2009. Jeho odrůdové složení je typicky jihofrancouzské: 50 % Cinsault, 25 % Carignan, 15 % Grenache a 10 % Syrah. Je krásně sametové, ovocné a vzhledem k jeho neuvěřitelné ceně vyniká skvělým poměrem cena/kvalita. Je to takové dobře pitelné červené na každý večer.

Domaine des Tourelles - Rouge 2011

Druhým cenově nejvýhodnějším červeným naší výběrové kolekce je víno ze základní řady vinařství Domaine des Tourelles, založené francouzským železničářem už v roce 1868. Jejich Rouge 2011 je smícháno z 45 % Cabernet Sauvignonu, 45 % Syrahu a 10 % Cinsaultu. Kromě muzea a výrobny proslulého libanonského digestivu Arak, drží toto vinařství libanonské prvenství v zisku zlaté medaile z významné mezinárodní soutěže vín. Zatím poslední významnou medaili získal ročník 2009, když v roce 2012 dostal zlatou medaili v Paříži na výstavě vín Vinalies Internationales. 2011 voní jako griotka, je krásně hladké s nasládlými třísly. Výborně se hodí k pečeným masům a zralým sýrům.

Ixsir - Rouge 2009

Třetím červeným je Ixsir - Rouge 2009 vyrobené z odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo a Caladoc. K typickým francouzským odrůdám přimíchali temperamentní španělské Tempranillo (ze kterého se dělá Rioja). Vinařství Ixir založil Carlos Ghosn - šéf Renaultu a vzývaný zachránce Nissanu, slavný Libanonec s francouzskými kořeny narozený v Brazílii (16 milionů Libanonců žije mimo Libanon, v Libanonu jen 4 miliony) Jsou zde vidět obrovské investice a podle CNN je vinařství jednou z "nejzelenějších" tedy nejekologičtějších budov na světě. Jsou hybnou silou celého libanonského vinařství. Aktuálně se snaží o zmapování nejlepších vinařských tratí a vytvoření libanonského apelačního systému. Červený Ixsir je hodně cabernetový, v chuti černý rybíz, borůvky, v dochuti ukázková vanilka, díky zrání v sudu.

Chateau Ksara - Reserve du Couvent 2011

Dalším červeným je reprezentant nejstaršího libanonského vinařství, které založili Jezuité - Chateau Ksara. Reserve du Couvent 2011 je vyroben ze Syrahu, Cabernet Sauvignonu a Cabernet Francu. Přestože působí krásně plně a vyzrále, v chuti má hodně zelené papriky a pepře, čímž se podobá naší odrůdě Cabernet Moravia, vyšlechtěné ze Zweigeltrebe a Cabernet Francu.

Chateau Musar - Hochar Pere et Fils 2007

Vrcholem naší kolekce je červené víno z Chateau Musar - Hochar Pere et Fils 2007 vyrobené z Cinsaultu, Carignanu, Cabernet Sauvignonu a Grenache, zrající 9 měsíců v barikových sudech z francouzského dubu. Chateau Musar je nejprestižnějším libanonským vinařstvím, které sídlí kousek od hlavního města Bejrútu, takže od vinic vysázených v 1000 m.n.m. je vzdáleno 3 hodiny cesty. Přestože posbírané hrozny většinou začnou kvasit už na vlečce nechlazeného nákladního vozu a po marných pokusech s nerezovými tanky nakonec opět školí všechna svá vína v betonu, patří vína z Chateau Musar mezi světovou elitu. Ročník xxxx se dostal mezi 100 nejlepších vín světa podle časopisu Wine Spectator. Současný majitel, Gaston Hochar, nám na první schůzku přinesl víno ročníku 1993. U něj jsme si ověřili, že Chateau Musar nedělá obyčejná vína, nesvědčí mu dýchající skleničky hranatého tvaru ani moderní dekantační přístroje. Jen poctivý skleněný dekantér a sklenice s kulatým dnem Vám odhalí všechna zákoutí vyzrálé a strukturované chuti. Hochar Pere et Fils je jejich základním vínem, k nadechnutí mu stačily jen 3 hodiny, jejich absolutním vrcholem i vrcholem degustace však bylo Chateau Musar 2005, které dekantujte klidně celý den. Pozn. toto víno není, s ohledem na cenu, součástí této kolekce. Hodí se na doladění opravdu zvláštních okamžiků.

Další vína mimo kolekci

Dalšími víny k ochutnání mimo kolekci jsou: červené z butikového vinařství Domaine de Baal v ročníku 2009. Vína z tohoto vinařství jsou kromě Libanonu k dostání jen ve Francii, Švýcarsku a České republice. Je to luxusní, lahodné červené víno z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah a Cabernet Franc, které je školeno 16 - 18 měsíců v barikových sudech z francouzského dubu. Proto je ročník 2009 teprve novinkou a proto mu před konzumací dejte čas na nadechnutí. Posledním červeným vínem k vyzkoušení je víno z nejvyšší řady Domaine des Tourelles - Marquis de Bey 2009 z kupáže australského typu Cabernet Sauvignon se Syrahem. Má kořenitou vůni s tóny jahod a švestkových povidel. V krásně strukturované chuti má tyto ovocné tóny doplněné o tóny cedru - libanonského národního stromu, který reprezentuje sílu a moc. Na degustaci jsme ochutnali celkem 13 vzorků, z toho 3 bílá, 2 růžová a 7 červených. Libanonská bílá nepatří k nejsvěžejším, za zmínku stojí jen bílé z terasovitého butikového vinařství Domain de Baal, které nese jméno fénického boha slunce. Toto vinařství dělá každý rok jen jedno bílé a jedno červené. V bílém je přesná kupáž 50 % Savignonu a 50 % Chardonnay zrající dohromady v barikových sudech. Skvěle se hodí k ústřicím. Protože se o nominaci do libanonského Best ofu pralo více červených kandidátů, bílé jsme tentokrát, i s ohledem na počasí, vynechali.

LIBANONSKÉ PARADOXY

Libanon je vlastně pravlastí vinařství. Víno zde začali pěstovat již staří Féničané, pokračovali v tom Řekové a Římani, jezuité, křižáci, i když nám tato vína připadají exoticky novodobá. Zamyslíme-li se nad tradicí a historií vinařství v Libanonu, mohli bychom se zaleknout případných zastaralých technologií a procesů výroby. Opak je však pravdou. Nejlepší vinařství vlastní zkušení vinaři, kteří svá studia prožili ve Francii a svou praxi skládali nejčastěji v Bordeaux zámečcích. Svá vinařství mají vybavena nerezovými tanky na řízené kvašení a jejich sklepy lemují řady francouzských barikových sudů. Libanon je vinařským rájem na zemi - právě zde se stal nejslavnější biblický zázrak, kdy Ježíš proměnil vodu ve víno. Vínu se tu skvěle daří. Hrozny zrají v cca 1000 m.n.m v průměrných 300 slunečných dnech v roce. Nadmořská výška, správná vlhkost a vlahý větřík nedovolí hroznům strádat plísňovými či jinými neduhy (užívají si jen duhy :-). A přesto 66% z 4milionové populace Libanonu vínu (ani žádnému jinému alkoholu) neholduje (protože nesmí). Proto si na něm můžeme pochutnat my :-)

O LIBANONSKÉM VINAŘSTVÍ - STATISTIKA

V roce 2011 se v Libanonu vyrobilo 6 milionů litrů vína na cca 2000 ha vinic, což je desetina plochy vinic v ČR. Každá třetí exportovaná lahev pochází z nejstaršího a nejslavnějšího vinařství CHATEAU KSARA. Dalšími světově proslulými vinařstvími jsou Chateau Musar a Chateau Kefraya. V roce 1998 bylo v Libanonu zaregistrováno 11 vinařství, v dnešní době je jich 30.

O LIBANONSKÉM VINAŘSTVÍ - HISTORICKÝ EXKURZ

Vinařství v Libanonu rozvíjeli staří Féničané. Díky nim se víno dostávalo i do jiných zemí. Nejčastěji je měnili s Egyptem za zlato. Když Libanon v 16. století dobila Otomanská říše, bylo víno, ostatně i jiný alkohol, zakázáno (podle práva šaría). V polovině 19. století došlo k jistému uvolnění a křesťanskému obyvatelstvu bylo povoleno vyrábět víno pro své náboženské obřady. V tuto dobu právě vzniklo vinařství Chateau Ksara. Po 1. světové válce připadnul Libanon pod francouzskou vládu a díky tomu se do něj, přes francouzskou kolonii v Alžíru, dostávaly francouzské (zejména jihofrancouzské) odrůdy vín a díky tomu se také většina vinařství jmenuje Chateau. Nejvíce se zde pěstuje červená odrůda Cinsault (58 %). Dále zde naleznete z červených: Grenache, Carignan, Cabernet Sauvignon, Mourvedre; a z bílých: Sauvignon blanc, Chardonnay, Viognier, Clairette, Ugni blanc a Bourboulenc.

O LIBANONSKÉM VINAŘSTVÍ - ÚDOLÍ BEKAA

Údolí Bekaa je skvěle situované úrodné údolí pro pěstování révy vinné. I proto odsud pochází přes 90% vyráběných vín. Je to dlouhé úzké údolí táhnoucí se od severu na jih (dlouhé cca 65 km) a z východu i západu chráněné horami. Hrozny se zde pěstují v průměrné nadmořské výšce 1000 m.n.m.
Hodnocení
Jak ověřujeme recenze zákazníků? Všechny recenze uvedené v detailu produktů prodávaných v internetovém obchodě Víno-klub.cz pocházejí výhradně od registrovaných zákazníků, kteří daný produkt zakoupili. Po provedení platby se jim tato možnost odemkne v jejich zákaznickém účtu. Přehled o svých recenzích má každý registrovaný zákazník v sekci Vypito. Zákazníci, kteří daný produkt nezakoupili, nemají přístup k jeho hodnocení.
15.12.2020
Jiří B

Produkt obsahuje siřičitany.

O vínech v kolekci

Červený Ixsir je hodně cabernetový, v chuti černý rybíz, borůvky, v dochuti ukázková vanilka, díky zrání v sudu. Víno vyrobené z odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo a Caladoc.
Odrůdové složení: Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc. Přestože působí krásně plně a vyzrále, v chuti má hodně zelené papriky a pepře, čímž se podobá naší odrůdě Cabernet Moravia, vyšlechtěné ze Zweigeltrebe a Cabernet Francu.
Produkt byl přidán do porovnávače.
Produkt byl přidán do košíku.