Facebook Pixel

Kalifornie – země sluncem a vínem políbená

By : Tereza Kategorie : Vinařské regiony

Když se dnes řekne kalifornské víno, naše chuťové pohárky se nažhaví na velká červená a tělnatá bílá, dubem vonící vína. Vinaři ve třetím největším státě USA neměli vždy na růžích ustláno. Do vínku dostali nekonečný slunečný svit a úžasné podmínky pro pěstování ZinfandeluCabernetu SauvignonPinotu noir nebo Chardonnay, historie 20. století jim ale zasadila tvrdou ránu, ze které se vzpamatovali až v 60. letech. S nepřízní osudu se kalifornští vinaři popasovali jako medvěd na vlajce tohoto zlatého státu a dnes se Kalifornie těší pověsti uznávané vinařské oblasti, jedné z nejprogresivnějších na světě.

Sklizeň hroznů ve 20. letech v Kalifornii.

 
Kalifornii si svými smysly nejlépe nastudujete v naší kolekci vín KALIFORNSKÉ SLUNCE. O tom, zda jsou lepší severoamerická nebo jihoamerická vína, nejlépe rozhodnete po prochutnání studijní kolekce SEVER PROTI JIHU.
 

MISSION POSSIBLE


Víno začali v Kalifornii pěstovat už španělští misionáři – jednoduše jim v Novém světě chybělo mešní víno. V 18. století, když na západní pobřeží doputovali osadníci, vysázeli si pro svou potřebu některé evropské odrůdy – především velmi odolnou modrou odrůdu Mission (šp. Pais), která se dnes v Kalifornii málokde pěstuje, je však považována za základní stavební kámen vývoje vinařství v severní i jižní Americe. A například v Chile ještě konkuruje rozlohou osázení Cabernetu Sauvignon.

TENKRÁT NA DIVOKÉM PROHIBIČNÍM ZÁPADĚ

 
Americkým vinařským průmyslem ve dvacátých a třicátých letech 20. století otřásla prohibice. 18. dodatek zakázal výrobu, prodej a transport alkoholických nápojů. Nezakázal však jejich vlastnictví a konzumaci. Díra v zákoně umožnila mocný nástup mafie a pašeráctví a vedla také k neotřelým (nekriminálním) řešením na záchranu byznysu (viz ilustrační obrázek "vinné cihly" , na které stálo: "Po rozpuštění cihly v galonu vody nedávejte tekutinu ve džbánu do skříňky na dvacet dní, protože by se proměnila ve víno.")


 
 
Prohibice měla zásadním vliv na podobu vinohradnictví v Kalifornii (a v celých Spojených státech). Velkovýroba vína byla státem zakázána. Poptávka po hroznech, podíl vinic na zemědělské půdě a jejich cena ale paradoxně stoupaly. Během prvních čtyř let prohibice šla tuna hroznů z 30 dolarů na neuvěřitelných 375 dolarů! Mohla za to výjimka v zákoně. 18. dodatek totiž nezakázal prodej alkoholu pro náboženské, lékařské účely a také pro domácí výrobu vína. Mnoho vinic tak bylo osázeno odolnými odrůdami jako je Alicante Bouschet, jehož šťavnaté hrozny s pevnými slupkami sice zrovna nevynikaly chutí, zato zvládly bez potíží přepravu třeba ke dveřím jednotlivých domácností ze západního až na východní pobřeží.
 

 
Mohlo by se proto zdát, že vinařství se ve 20. – 30. letech v USA dařilo. Ovšem zatímco kalifornští pěstitelé hroznů si během prohibice vedli skvěle, vinaři na tom zas tak dobře nebyli. Většina z nich (ti, kterým se nepovedlo prohlásit včas svá vína za mešní nebo v nich objevit zázračné léčebné účinky) své podniky zavřela, vylila sudy a nechala révu uschnout. 
 
 
Prohibiční časy přežilo jen 140 vinařství oproti 713, které existovaly před schválením 18. dodatku. S výjimkou několika vinařů, kteří mohli i nadále vyrábět a prodávat víno pro náboženské účely, přišla většina vinařů o práci a živobytí. Během 20. let byly ukončeny kurzy enologických věd na Kalifornské univerzitě v Davisu. Po zrušení prohibice v roce 1933 tak zbývalo ve výsledku jen několik schopných vinařů!

Z této pohromy se vinaři v Kalifornii vzpamatovali až v 60. letech, kdy řada z nich začala zkoumat a využívat skutečný potenciál svých regionů. Dnes je v Kalifornii více než 1 200 vinařství.
 
Byli ale vinaři, kteří se v těžkých dobách prohibice nevzdávali a hleděli k lepším zítřkům a i přes to, že nevěděli, kdy přijdou, zakládali vinice s lepšími odrůdami než, bylo nenáviděné Alicante. Jako pocta těmto statečným lidem vzniklo víno 1924 Scotch Barrel Aged Chardonnay. V roce 1924 totiž Gaspare Indelicato, budoucí zakladatel dnes úspěšného vinařství Delicato Family Wines, sklidil své první hrozny na prodej. A v roce 1926 už osázel malý pozemek odrůdami Zinfandel a Carignano.
 
Víno zrálo v sudech po skotské - což je více než nápadný odkaz na prohibiční časy. Během prohibice hrála skotská zajímavou roli. Zatímco se množily ilegální palírny, kvalita výsledného moku byla často přinejmenším podezřelá. Skotská byla oproti tomu považována za "tekuté zlato". Pašování skotské do USA bylo velice sofistikované. Na Bermudách, vzdálených jen 950 km od amerického pobřeží, tehdy došlo ke zvýšení dovozu skotské o 4 000%, na Bahamách o 40 000%. Odtud se pak skotská převážela do USA na motorových člunech, které musely být rychlejší než pobřežní stráž.
 
Pro Kalifornii jsou navíc barikové tóny Chardonnay víc než typické. Ve vůni tohoto bílého vína proto ucítíme sladké tóny kávy a v chuti čerstvě upečený jablečný koláč - pravý americký apple pie.


 
Kalifornské slunce se zrcadlí v odrůdě ve sklence Viognieru z vinařství Gnarly Head. Tato jihofrancouzská odrůda v Kalifornii běžně vyzrává na 14,5% zbytkového alkoholu, takže vám toto víno rozproudí krev podobně jako jízda v kabrioletu mezi kalifornskými vinicemi;-)
 

ROBERT MONDAVI, PIONÝR 


Kalifornie byla první mezinárodně uznávanou novosvětskou vinařskou oblastí. Největší zásluhu na tom má Robert Mondavi. Tento průkopník vinařství povýšil výrobu vína na světovou úroveň a naučil Američany, co je to dobré víno a dobré jídlo. Světu pak ukázal, jak se vede moderní vinařský podnik. Jeho vinařství v Napě, ve kterém jsou návštěvníkům dveře (a sklepy) otevřeny, nyní slouží jako vzor vinařské turistiky po celém světě i u nás.

PARIDŮV PAŘÍŽSKÝ SOUD


Světovou senzací se pak stala legendární slepá degustace v Paříži v roce 1976, kdy došlo k senzorickému srovnávání Cabernetů Sauvignon z Bordeaux a z Kalifornie. Jedenáct francouzských porotců ohodnotilo, co do barvy, vůně a chutě, lépe kalifornský Cab, což způsobilo poprask na světové vinařské scéně a k novosvětským vínům se od té doby začalo přistupovat s větší úctou a pokorou. Kvůli českému skloňování antických jmen jsme přišli o půvabnou slovní hříčku. Slovní spojení Judgement of Paris totiž v angličtině odkazuje nejen na Paříž, ale i na mýtickou Paridovu volbu té nejkrásnější z bohyní. 

NÁŠ TIP! Ochutnejte si kalifornský Cabernet Sauvignon a ro domácí slepou degustaci si ho porovnejte třeba s naším nejprodávanějším Bordeaux!

TICHOMOŘSKÁ KLIMATIZACE


Kalifornie se stala synonymem pro oblast velkých červených a tělnatých bílých dubem vonících vín. Co stojí za úspěchem výroby kalifornských vín? Především nekonečné hodiny a hodiny jasného, nefiltrovaného slunečního svitu na východním pobřeží USA a chladný tichomořský vzduch foukající ze západu, odkud je nasáván do horkých údolí. Chladný vzduch ochlazuje vinice nacházející se až 50 mil směrem do vnitrozemí a zajišťuje perfektní pozvolné vyzrávání hroznů, které díky chladnějším teplotám získávají tlustější slupku - nositelku barvy, vůní a chutí.

Nejvýznamnější vína pocházejí právě z takových chladnějších oblastí v blízkosti studených tichomořských proudů. Půdy v celé Kalifornii jsou rozmanité a vína se vyrábějí v mnoha různých zeměpisných šířkách, takže tato "tichomořská klimatizace" je pravděpodobně hlavním určujícím prvkem vinařství v tomto regionu.

NAPA, SONOMA, LODI


Většina vinařských oblastí nyní spadá pod místní apelační systém AVA (American Viticultural Areas). Podmínky v AVA nejsou pro pěstování vinné révy a výrobu vína tak přísné jako v Evropské unii, upřesňují pouze zeměpisné umístění dané oblasti a vyžadují, aby všechna vína označená jako AVA byla vyrobena z 85 % hroznů z daného místa. Na odrůdy, na výnosy nebo na způsob výroby vína se nevztahují žádná omezení. Aby se navrhovatelé mohli kvalifikovat pro status AVA, musí prokázat, že posuzovaná oblast je dobře známá, že existují klimatické a geografické rysy, které ji odlišují od ostatních a že hranice oblasti mají historický základ.

Dvě nejznámější oblasti, které dominují kalifornskému vínu, jsou Napa a Sonoma, ale vynikající pověst si získaly také oblasti jižně od San Francisca - Paso Robles (americké Bordeaux), Monterey, Santa Cruz Mountains a Santa Maria Valley, z nichž poslední je sice blíže k Los Angeles než k San Franciscu, ale právě díky vlivu Pacifiku se jedná se o chladnější oblast, než je severněji položená Napa.

Napa Valley AVA je rájem Cabernetu Sauvignon. Jde o jedno velké údolí podél řeky Napa. V oblasti se vyrábějí nejdražší americká velká vína – kromě Cabernetu Sauvignon ještě barikované Chardonnay a Merlot.
 
 Sonoma je dvakrát větší než Napa a skýtá mnoho údolí s rozdílnými mikroklimaty a terroirem. Díky tomu jsou podoblasti (AVA) v rámci Sonoma County odrůdově mnohem rozmanitější než Napa a najdete v nich skvělá vína s dobrým poměrem cena-výkon. Oblast proslula svými Zinfandely.
 

LODI AVA: Z NO NAME OBLASTI AŽ K WINE REGION OF THE YEAR  


Lodi AVA je oblast asi 30 minut autem (jak jinak v Kalifornii) od hlavního města Sacramenta. Ještě před 30 lety by si tuto oblast žádný vinař na etiketu nedal. Od té doby se však mnohé změnilo a v roce 2015 byla Lodi dokonce vyhlášena vinařským regionem roku podle časopisu Wine Enthusiast. Oblast proslavily staré keře Zinfandelu (některé z nich vysazené ještě v době vrcholící prohibice). Old Vine Zinfandel je pojem, který pro celý svět Lodi reprezentuje. V horkém podnebí kalifornského vnitrozemí suchem stresovaná réva vydává to nejlepší do vinohradníkem redukovaného výnosu hroznů. Vína jsou proto kulatá, koncentrovaná s vyšším obsahem alkoholu a někdy i cukru;-) Není divu, vždyť podobných výsledků s odrůdou Primitivo (což je podle genetických analýz identická odrůda jako Zinfandel) dosahují i v italské Apulii. V tamější oblasti Primitivo di Manduria mají dokonce apelační pravidla nastavena na minimální obsah zbytkového alkoholu na 13,5 %. Na takové "chcípáčky" tam ale málokdy narazíte.
 
Ochutnejte opravdový Old Vine Zinfandel, 2017 z Lodi od značky Three Finger Jack, pojmenované po legendárním pistolníkovi Tříprsťáku Jackovi, který putoval po střední Kalifornii během Zlaté horečky. Víno je vyrobeno ze 110 let starých vinných keřů, díky nimž má víno hustou, silnou strukturu a silný charakter.
 
A na porovnání zkuste jeho bratra - v sudech po rumu školené cuvée pěti kalifornských odrůd Rum Barrel Aged Red Blend, 2018 a pochopíte, že Jack hledal bohatství, které si sebou mohl odnést, ale pro vinaře z Three Finger Jack bohatství znamenají neuvěřitelně staré keře révy vinné a jedinečná půda pod nohama.

Kalifornská vína ve Víno-klubu

Související články

Sdílejte obsah

Produkt byl přidán do porovnávače.

Na těchto stránkách používáme soubory cookies k analýze návštěvnosti, abychom mohli webové stránky průběžně zlepšovat.
Kliknutím na tlačítko "SOUHLASÍM" dáváte souhlas s použitím cookies.

Produkt byl přidán do košíku.