Je tedy velmi krémová, s výraznou středovou plností a citrusovou kyselinkou. V závěru se projevuje minerální charakter vína.
O VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN
Vinařství Mikrosvín je stálicí a klasikou na našem vinařském nebi. Zasloužilo se o vyzvednutí specifické polohy – viniční tratě, coby významného faktoru ovlivňujícího kvalitu vína.
Aby ne, když své hrozny pěstuje na těch nejlepších viničních polohách mikulovské vinařské podoblasti, která se vyznačuje vysokou mineralitou, jež má pozitivní vliv na charakter vína, jakož i na jeho velký potenciál k dlouhému zrání v lahvi.
Nejslavnější odrůdou vinařství Mikrosvín je Ryzlink vlašský. Ty nejlepší pocházejí z tratí Liščí vrch a Ořechová hora v obci Březí, Daniel v Dobrém poli, Za cihelnou v Mikulově, a také z jedné z našich nejvýznamnějších a nejdražších viničních tratí – Železná v Perné. Zde se pěstují jejich nejslavnější Ryzlinky vlašské - ten z roku 2002 byl vyhlášen jedním z 1000 nejlepších vín světa.
Všechna vína z vinařství Mikrosvín najdete zde:
www.vino-klub.cz/mikrosvin
O ODRŮDĚ: CHARDONNAY
Chardonnay je jednou z nejpěstovanějších odrůd na světě. Dříve byla ceněna pro to, za co je nyní opovrhována - pro svou univerzálnost. Pěstuje se v nejvíce vinařských oblastech na světě, dává stabilní úrodu v poznatelných charakteristikách. Jirka Hort označil ročník 2015 za ročník Chardonnay. Tato odrůda totiž nejlépe zvládla sucha i horka loňského roku. Nejen o tom, jak bylo Chardonnay až do konce 19. století zaměňováno s Rulandských bílých, si přečtětě na našich Vínovinách.
Všechny Chardonnay v našem portfoliu najdete zde:
www.vino-klub.cz/chardonnay
VŠECHNO, CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O SUDECH
Barik je dubový zevnitř vypálený (vytoastovaný) nebo nevypálený sud o objemu 225 litrů, který se používá k vyzrávání vín. Školením v sudu získává víno aroma v závislosti na typu sudu, délce zrání v něm a intenzitě jeho vypálení. Roli hraje také, jaká část z celkového objemu vína v sudu zrála - zda 100 % nebo jen určitý podíl.
Z pohledu výroby se ukázalo jako ideální prostředek zpracování vína dřevo z dubu. Využívá se především dřevo amerického bílého dubu (=
americký dub), ze stromů starých alespoň 70 let, a dřevo evropského dubu letního nebo zimního (=
francouzský dub) – u nich se stáří stromu pohybuje od 100 let výše. Dubová prkna se pak nechávají zrát (několik let na slunci, nebo kratší dobu v peci). Z jednoho stromu je pak možné vyrobit pouhé dva sudy.
Nákladná výroba sudu se odráží i na jeho ceně – jeden sud vyjde vinaře na cca 20 000 Kč a smí být naplněn pouze třikrát. Z toho je patrno, že každý vinař si dobře rozmyslí, jaké víno má dobrý potenciál pro krášlení barikem.
Vypálení, pokud se vůbec provádí, provádí se ve čtyřech stupních intenzity od lehkého (light), kdy je barva vnitřku sudu stále ještě dost světlá, po těžké (heavy), které opravdu vypadá jako ohořelý kus dřeva.
Během zrání víno ze dřeva sudu absorbuje aromatické látky, jako je vanilin,
laktony (vyskytují se u neopáleného nebo lehce opáleného dřeva předávají vínu dřevité tóny a vanilkové, někdy až kokosové aroma), třísloviny a
sacharidy (u středně vypálených sudů - dodávají sladké tóny karamelu a pražených mandlí),
dehtové látky (u těžce opálených sudů – kořenité aroma hřebíčku, skořice, a také kouřové aroma toastu).
Víno, které zraje v sudu z nového dubového dřeva, v něm získává toastové tóny. Francouzský dub předává vínu kouřově, toastové, zakulacenější aroma. Víno z amerického dubu je pikantnější, štipkavější, vanilkovější.
Důležité je také, zda je sud starý či nový. Případně, o kolikáté ze tří použití se konkrétně jedná. (Po červených vínech bývá často sud naplněn nějakým pěkným destilátem, třeba brandy nebo rumem.)
Celou studijní kolekci 6 ODSTÍNŮ DUBU v Chardonnay , která obsahuje ukázková bariková vína odrůdy Chardonnay a voní po vanilce, karamelu a toastu s máslem, najdete TADY .