- Barva vína
- Červené
- Ročník
- 2014
- Typ
- Tiché
- Odrůda
- Svatovavřinecké
- Přívlastek
- Jakostní
- Objem
- 0,75 l
- Obsah cukru
- Suché
- Obsah alkoholu
- Standardní - do 12,5 % obj.
- Země původu
- Česká republika
- Region
- Mělník
- Typ produktu
- Lahve
Ochutnejte také druhé víno k oslavě letošního Dne české státnosti, skvělou Rulandu šedou z vynikajícího ročníku: REPUBLIKA: Rulandské šedé 2017. Obě vína jsou vyrobena v limitovaném množství, takže obohatí vaši sběratelskou edici.
O REŽIMU PŘEDPRODEJE:
Obě vína z kolekce REPUBLIKA si u nás nyní můžete předobjednat v předprodeji (opakujte 3x dokola - je to skvělá gymnastika na mimické svaly ;-). Doručovat je budeme v průběhu úterý 27.10. tak, abyste s nimi mohli sváteční den 28.10. náležitě a důstojně oslavit.
REPUBLIKA - St. Laurent 2014
V nejlepších ročnících se i v Čechách podaří vyprodukovat reprezentativní červené, se kterým si můžete troufnout i na kance ;-) Ideální je, když toho kance předtím v tom víně trochu vykoupete, bonusově i s přidáním kořenové zeleniny. Mělnický Vavřinec (St.Laurent) voní jako višňový kompot, aronie a griotka. Zrál v dubových sudech, takže má pevné a vzhledem k ročníku už v chuti krásně zakomponované a kompaktní třísloviny.
Tento Vavřinec pochází ze slavné vinice zvané Čarodějnice, která má mimořádnou polohu a specifické mikroklima díky vysoké opukové zdi, která ji obklopuje. Stavební materiál na tuto zeď pochází z výkopu raritního sklepa, který tu vykopali ve třináctém století kutnohorští havíři. Tato zeď zabraňuje proudění mrazivého vzduchu v kritických měsících a v létě naopak v noci sálá do vinice přes den nakumulované teplo a přispívá tak k lepšímu dozrávání hroznů.
Pár slov o ikonách české státnosti
Historie pěstování vína na Mělnicku je bytostně spjata s ikonami české národní identity, sahá totiž podle legendy až ke knížeti Svatoplukovi, který do Čech poslal první sud vína na křest Spytihněva – syna Bořivoje a Ludmily. Ludmila pak kázala vysázet révu nedaleko svého rodiště, tedy právě u Mělníka. Její vnuk, sv. Václav, se stal patronem české země i patronem vinařů. Na rozvoji vinohradnictví v českých zemích má pak lví (jaké taky jiné zvíře, když mluvíme o státnosti) podíl Karel IV. Nechal k nám přivézt ušlechtilé odrůdy, omezil dovoz vína z cizin a zavedl tvrdé tresty toho, kdo by vinice záměrně ničil.
Právě k odkazu českých králů a českých svatých se hlásila nově vzniklá První republika. Česká kulturní a historická tradice byla v novém státě důležitá. Kult svatého Václava, patrona českého národa, který zároveň sám pěstoval révu a vyráběl vlastní víno, považoval za důležitý ve státotvorných otázkách také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Kníže Václav (ať už svatý nebo sekularizovaný) v novém státě představoval ryze českého morálně čistého hrdinu, který stál za svými principy a za ně položil život.
Také město Mělník si bylo a je své historické úlohy vědomo. Ve městě najdete umělecké připomínky sv. Ludmily, sv. Václava i Karla IV. i TGM. Sám prezident Osvoboditel zavítal na nejslavnější ročník mělnického vinobraní v roce 1922. Z balkonu radnice pozdravil návštěvníky slavnosti. Hlavní postavou byl tehdy král Karel IV. a tam také vznikla tradice alegorické scény příjezdu krále Karla s družinou na Mělník a jeho přivítání mělnickým purkmistrem. V současnosti se k průvodu přidává i postava TGM na koni, kterého připomíná originální etiketa od Tomski&Polanski.
Produkt obsahuje siřičitany.