DOPORUČUJEME
Toto víno si můžete otevřít k teplým salátům, nebo ke grilované zelenině s kořeněným masem nebo ale také k pokrmům brilantní mexické kuchyně.O vinařství Finca el Origen
Finca el Origen bylo v Mendoze založeno roku 1996 výsadbou prvních vinic ve Vista Flores v údolí Uco na úpatí And. Vinařství se tak zaměřilo na pěstování prémiových hroznů v regionu, který se dnes těší reputaci nejslavnější argentinské vinařské oblasti. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 1 000 - 1 200 metrů, podél pohoří And. V této nadmořské výšce jsou noci velmi chladné a sluneční světlo během dne velmi intenzivní. Účinek na pěstování vinné révy je pak jasný - silnější šlupičky (tím se réva snaží chránit semena před silným slunečním zářením a nízkými teplotami), které se pak promítají do vín bohatých na taniny a chutě. Vinice byly založeny na podloží s pouštním půdním profilem chudým na živiny. Půda v okolí vinic skalnatá a plná oblázků. Srážky ročně dosahují méně než 20 cm. Na klima oblasti nemá vliv za horami ukryté moře. Keře révy mají proto nízké výnosy. Rostliny sice produkují malé hroznové shluky, zato ale velmi koncentrované. Na jaře a v létě vinice ovívají teplé a suché vánky. Suché kontinentální klima omezuje rozvoj škůdců a nemocí. Vinaři proto používají minimální množství chemických postřiků. Mendoza
Mendoza je největší vinařskou oblastí v Argentině. Nachází se na náhorní plošině na okraji And, v oblasti se vyrobí 70 % roční produkce vína v zemi. První keře zde byly vysazeny katolickou misií v polovině 16. století. Mniši si prý dokonce půjčovali tehdejší zemědělské nástroje od Inků! Na začátku 19. století sem před nechvalně známou mšičkou révokazem utekli španělští a italští vinaři. Rozmach výroby vína však nastal až o zhruba 85 let později, kdy byla dokončena železniční trať mezi Mendozou a Buenos Aires, a vína tak snadno a levně mohla proudit do světa.
Jednou z nejdůležitějších vlastností terroiru Mendoza je jeho nadmořská výška. Vinice, které vedou podél And, leží mezi 800 a 1200 m n.m., což zmírňuje horké a suché klima regionu. Po teplých a slunečných dnech následují noci, které jsou ochlazovány západními větry z And. Noční ochlazování zpomaluje zrání, prodlužuje vegetační období a víno je pak v chuti bohatší, zralejší, ale ne na úkor kyselinky. Zavlažování, v této velmi suché oblasti nutné, usnadňují řeky, které stékají z hor a procházejí oblastí. Jak je u novosvětských vín výhodou, teplá a suchá období sklizně znamenají, že vinaři si mohou určit její datum podle zralosti hroznů a nemusejí dbát na aktuální počasí.
Půdy v Mendoze jsou skalnaté a písčité, chudé na organické látky. Keře révy v takovém půdním profilu mají nízký výnos, což je pro výrobu vína velmi výhodné. Réva je nucena vynaložit velké úsilí pro přežití, a proto produkuje malé, koncentrované bobule místo mnoha listů. Vína vyrobená z hroznů vypěstovaných na takových půdách jsou často vysoce strukturovaná, se sametovými tříslovinami a zřetelnou mineralitou. Hvězdou Mendozy je samozřejmě odrůda Malbec, špatně si ovšem nevede ani Cabernet Sauvignon, Chardonnay nebo Torrontés.