- suchá Marsala
- Barva vína
- Bílé
- Ročník
- 2011
- Typ
- Fortifikované
- Objem
- 0,75 l
- Obsah cukru
- Suché
- Obsah alkoholu
- Vysoký - nad 16 % obj.
- Země původu
- Itálie
- Region
- Marsala
- Typ produktu
- Lahve
Kdo by se Marsaly bál, ať se nebojí. Marsala nemusí být jen sladká. Když si naše Veronika na Sicílii v Marsale objednala suchou Marsalu, vyšel se ji z trattorie poklonit i kuchař!!! Takový turistický úkaz tam tak často nemívají. Pozor ale, i suchá Marsala může mít podle apelačních pravidel až 40 g zbytkového cukru;-)
Ochutnejte tuto Marsalu Horatio Ambra Secco (na památku velkého propagátora Marsaly admirála Nelsona), která je tak suchá, že má cukru jen 15 g.
Jednotlivé druhy Marsaly se rozlišují podle barvy, sladkosti a délky zrání v sudech.
Přívlastek ambra označuje jantarovou barvu vína. Superiore je ukazatel doby, kterou Marsala strávila - minimálně 2 roky.
SLADKÝ KONEC ADMIRÁLA NELSONA
Admirál Horatio Nelson byl velkým milovníkem Marsaly. Přisuzoval jí léčebné účinky a používal ji pro osvěžení posádky. Sám také vlastnil vinice na Sicílii, dostal je od krále Obou Sicílií jako poděkování za ochranu proti Napoleonovi. A dokonce přesvědčil admiralitu, aby se Marsala nalévala jako oficiální vítězný přípitek, takže se jich za Nelsona pro válečné loďstvo ročně objednávalo na 500 sudů! V roce 1805 po bitvě u Trafalgaru, kde zahynul, byl admirál naložen do sudu s Marsalou, aby bylo jeho tělo uchováno během plavby zpět domů. Traduje se, že námořníci oslavující slavnou porážku francouzsko-španělského loďstva, postupně upíjeli i ze sudu se svým vojevůdcem, až celý obsah vypili. Ale snad je to jen legenda;-)
Osud hrdinného admirála, který zemřel zrovna ve chvíli, kdy mu kapitán lodi HMS Victory u Trafalgaru přišel gratulovat k velkému námořnímu vítězství nad Napoleonem, připomíná etiketa suché Marsaly Horatio – Superiore - Ambra.
Toto suché víno jantarové barvy má ve vůni tóny sicilských fíků a v chuti jemné náznaky sušených meruněk a vanilky.
Fortifikované víno Marsala
Marsala má na Sicílii svou apelaci (DOC) a stejně jako portské, sherry nebo Madeira se vyrábí metodou fortifikace, což v praxi znamená, že jejich kvašení je zastaveno přidáním čistého destilátu. Ve vínech tím pádem zůstává vyšší zbytkový cukr a díky přidání i alkohol.
Existuje Marsala červená, zlatavá i jantarová. Některé Marsaly zrají v sudu jen krátce, jiné třeba pět až deset let!
Kdo a kdy Marsalu vyrobil jako první na světě?
Proč je pití Marsaly angličtější než čaj o páté?
Co má společné Marsala a Anita Garibaldi?
Všechno o Marsale (a ještě víc) se dozvíte v našich Vínovinách →
Vinařství Carlo Pellegrino a Marsala
V roce 1880 notář Paolo Pellegrino, vášnivý vinař a milovník Marsaly, založil vinařství, které dnes známe jako jedno z nejdůležitějších na Sicílii. Do vedení společnosti významě zasáhla Josephine Despagne, manželka Carla Pellegrina. Měla cit pro révu a přinesla do podniku své francouzské znalosti o vinařství, a položila tak základ dnešnímu úspěchu Cantine Pellegrino.
Vinařství se od svého založení soustředí na fortifikované proslulé víno Marsala (obdoba sherry, Madeiry nebo portského), které nese jméno po přístavu na jihozápadě Sicílie. Díky Marsale se Cantine Pellegrino dostalo do popředí zájmu o sicilská vína. Dnes však produkuje také velmi kvalitní tichá vína pro Sicílii netypických odrůd jako je například Syrah.
Víno plné chuti, výborné
- 1 z 1 zákazníků ohodnotilo tento produkt jako užitečný.
Produkt obsahuje siřičitany.