Falstaff - 93 b. Falstaff - 92 b.
  • -275 Kč
DIE RIESLINGE rakouské
DIE RIESLINGE rakouské
Fotografie produktu je pouze ilustrační, nemusí se shodovat s produktem.

Kolekce vín DIE RIESLINGE rakouské

Takto unikátní kolekci plnou fantastických rakouských Rýňáků jsme neměli ve Víno-klubu dlouho. Pojeďte s námi na výlet do Vídně, Wachau, Weinviertelu, Kamptalu, Kremstalu a do Štýrska. Nebudete litovat!
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
DOPRAVA ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč
Doručení kurýrem po celém území ČR
DORUČENÍ KURÝREM
PO CELÉM ÚZEMÍ ČR

Rakouské Ryzlinky rýnské

Slyšíte ty famfáry? Tak ty ohlašují unikátní kolekci, kterou jsme neměli hodně, hodně dlouho. Rakouské Rieslingy ze šesti oblastí! Vídeň, Wachau, Weinviertel, Kamptal, Kremstal a Štýrsko. Mimochodem štýrský Riesling je opavdu vzácnost, v této oblasti totiž frčí jiné odrůdy. Každá uvedená oblast  má svůj jedinečný terroir - např. ve Wachau jsou to strmé vinice kolem Dunaje, ve Štýrsku je to břidlicové podloží. Ochutnejte rakouské Ryzlinky a zjistěte, s kterým se vám tančí valčík nejlépe.

Rakousko je mnohými považováno za jedno z nejlépe střežených vinařských tajemství v Evropě. V posledních desetiletích ho zakryl stín jeho sousedů Německa a Itálie. Ale pozor, Rakousko má neuvěřitelně dlouhou a plodnou historii vinařství. Vinná réva se tu objevila už před 60 miliony let a později ji tu pěstovali Keltové a Římané.

Ryzlink rýnský je již dlouho vlajkovou odrůdou Německa, ale Rakousko si ho v posledních letech slušně maže na chleba. Rakouské Ryzlinky se pěstují převážně na strmých svazích okolo Dunaje, který se vine malebnými místy, jako je údolí Wachau. Rakouské Rýňáky se vyznačují nesčetnými vůněmi, které se pohybují od jemných květinových až po oslnivé tropické ovoce a jsou obklopeny pěknou kyselinkou, která rozechvívá – nebojme se to říct – celé tělo. Rakouský Ryzlink bývá suchý nebo ojediněle polosuchý a je klíčovou odrůdou v regionech západně od Vídně podél Dunaje. Vyznačují se neuvěřitelnou mineralitou a vůní peckovitých plodů. 

 

A teď trochu čísel, ale velmi zajímavých!

Ve Wachau je Riesling 2. nejpěstovanější odrůda s poměrem 18 %. První místo zaujímá samozřejmě Veltlín se 64 %.

V Kamptalu je Ryzlink rýnský na 3. místě s 10 %, první Vetlín s 55 %. V Kremstalu je také třetí s 11 % a vede Veltlín s 55 %. Ve Weinviertelu obsadil Rýňák 4. místo s 5 % a prvenství si opět odnáší Veltlín s 50 %. Ve Vídni je Riesling 3. nejpěstovanější odrůda s 7,9 %, Vetlín druhá se 16 %. A konečně ve Štýrsku je Ryzlink na 11. místě s pouhými 1,3 % a Veltlín se zde nepěstuje vůbec.

 

Rakouské podnebí a jak ovlivňují výrobu vína

Celkově má ​​východní Rakousko mírné kontinentální klima s poměrně horkými léty a někdy velmi chladnými zimami. V dobrých ročnících má přiměřeně dlouhé a stabilní vegetační období, a tak vznikají harmonická vína s krásnou svěží kyselinkou vyvažující zralost ovoce.

Obecně lze říci, že vinařské oblasti země lze rozdělit na:

  1. Oblasti s chladnějším podnebím na západě a severu (ovlivněné chladivými větry, blízkostí Alp a vlivem Atlantiku), které produkují bílá vína a jemná, světlá červená.
  2. Oblasti s teplejším podnebím na jihu a východě (ovlivněné teplem Středozemního moře), které jsou vhodnější pro výrobu plnějších červených vín.

V nejširším měřítku jsou hlavní vinařské oblasti Rakouska: Niederösterreich (Dolní Rakousko) (28 145 ha), Burgenland (13 100 ha) a Štýrsko (4 633 ha). A nesmíme zapomenout na Vídeň (637 ha). 

 

Wachau DAC

Obecně lze říci, že Wachau DAC může nabídnout opulentní Ryzlinky a Veltlíny, které odráží přesně terroir vinice. Vína by měla být komplexní a dlouhověká, přičemž špičková vína potřebují několik let, abyste si je náležitě vychutnali. Mnoho z nich má výraznou viskozitu, ale více vín se nyní vyrábí v jemnějším, svěžím a modernějším stylu. Údolí Wachau je nejzápadnější největší vinařskou oblastí Rakouska a kromě toho, že je součástí světového kulturního dědictví, je považováno za klasickou rakouskou vinařskou oblast.

Údolí Wachau je definováno Dunajem, což má významný vliv na mikroklima. Zdejší vinice jsou strmé a terasovité, což znamená, že ruční sběr je nevyhnutelný. Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský jsou v této oblasti zdaleka nejdůležitější odrůdy. To je částečně způsobeno podnebím: dramatickými změnami teploty z noci na den (známé jako „denní rozsah“), což znamená, že vína mohou dosáhnout plné zralosti při zachování pozoruhodné kyselosti (nezbytné pro zrání). Vína z Wachau jsou často označována jako „Federspiel“ nebo „Smaragd“. Jedná se o označení suchých vín, přičemž první se používá pro středně plná vína a druhý pro plnější a bohatší styly.

Stejně jako Burgundsko se tento region skládá z nesčetných mikroklimat, a to díky různému stupni strmosti vinic a široké škále aspektů vinic na severní a jižní straně Dunaje. Když se vydáte údolím na západ, z Kremsu do Spitzer Graben, klima se stává chladnějším a extrémnějším. Více se o Ryzlincích z Wachau dočtete v našich Vínovinách →

 

Domäne Wachau | Riesling Federspiel - 1000-eimer-berg

Tento Rýňák ze špičkového vinařství Domäne Wachau vyrostl na skvělé trati 1000-Eimer-Berg, která má jedinečnou polohu na vinici ve Spitz an der Donau. Právě díky jedinečné poloze a orientaci se tu rodí úžasné komplexní Ryzlinky. Tato trať se jmenuje podle toho, že se na ní nasbírá jen 1000 kýblů, je to tedy malá trať a víno je o to vzácnější. Výrazné tóny broskve a trochu černého bezu. Velmi vyvážené na patře, šťavnaté s ovocnou hloubkou. Elegantnější, složitější tělo s dobrou délkou a pikantní kyselinkou. A 93 bodů v žebříčku Falstaff.

 

Kremstal DAC

Město Krems an der Donau leží na Dunaji ve vinařské oblasti, která nese jeho jméno. Vzhledem ke své centrální poloze mezi vinicemi, které lemují Dunaj západně od Vídně, může být tato oblast perfektním místem pro výlety po vinařství. Kremstal DAC hraničí s Wachau na západě a Kamptal DAC na východě a může být skvělým regionem, kam se můžete podívat, pokud chcete ochutnat vína ve stylu Wachau, ale za nižší ceny.

Veltlínské zelené a Ryzlink jsou zde klíčové odrůdy vinné révy Kremstalu. Aby mohla být vína označena jako Kremstal DAC, musí být vyrobena právě z těchto bílých odrůd vinné révy. Nejprémiovější suché Veltlíny a Ryzlinky mohou být označeny jako Reserve.

 

FINK | Riesling Terassen Kremstal

Riesling světle žluté barvy z vinařství Fink má koncentrované aroma zralé meruňky a bílých květů. V ústech je velmi lahodný a svěží. Kyselinka je zde nositelem vůně žlutého ovoce až po samý závěr.

 

Kamptal DAC

Mimo Wachau je Kamptal považován za historicky jednu z nejlepších vinařských oblastí Rakouska. Tato oblast je domovem mnoha prémiových vín, která mají pozoruhodnou schopnost stárnout. Hlavním městem je Langenlois, kde se nachází také 3907 ha vinic. Stejně jako Kremstal jsou klíčovými odrůdami Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský a pouze tyto odrůdy mohou být označeny jako Kamptal DAC nebo Reserve.

V této oblasti se nachází legendární hora Heiligenstein, horká, suchá oblast se strmými terasovitými vinicemi, které vedou dolů k Dunaji a kde se pěstuje Ryzlink rýnský; v současnosti jediná moštová odrůda, která může být označena Heiligenstein na etiketě. Vedle vinice Heiligenstein, na stejné hoře, je vinice Lamm, která produkuje jedny z nejlepších Veltlínů.

 

HIRSCH | Riesling Zobing Kamptal

Naše novinka s 93 body v žebříčku Falstaff je svěží, jasné a voňavé víno, připomínající bílé švestky Mirabelle, rozkvetlou jarní louku. Plné šťavnatého, ale půvabného ovoce. Živý, kompaktní a uhlazený závěr.

 

Weinviertal DAC

Toto je zdaleka největší vinařská oblast v Dolním Rakousku s 13 858 ha vinic, z nichž téměř polovinu tvoří Veltlínské zelené (6 700 ha). I přes dominanci Veltlínu se zde však vyskytuje řada dalších odrůd, jako je Ryzlink rýnský, Modrý portugal, Pinot Blanc, Pinot Gris a Tramín. Jedná se o velký a rozmanitý region, který produkuje vynikající špičková vína. Místní Veltlínské zelené je známé tím, že má obzvláště peprnou vůni, a proto je místně nazýváno „Pfefferl“!

 

EDLINGER | Riesling Mathaa

Další naše novinka je Rýňák z Weinviertalu z jedné z nejstarších vinic. Toto víno leželo 5 měsíců na kvasničních kalech, což mu dodává velmi hezký výraz. Ve vůni jemné bylinné koření, dotek maracuji, náznak pomerančové kůry a broskve, podpořené květovým medem. Chuť je šťavnatá a elegantní, s dobře integrovanou kyselinou, slaně-minerální s nuancemi žlutého ovoce.

 

Wien

Vinná réva se zde začala pěstovat už kolem roku 500 př.n.l. I v pozdním středověku se vinná réva stále pěstovala za městskými hradbami v dnešním prvním vídeňském obvodu. Dnes se však vinařská činnost zaměřuje na předměstí hlavního města. Vinice obklopují město a je zde přes 600 vídeňských producentů má k dispozici 637 ha. Ve Vídni se prodují Gemischter Satz – směs bílých vín, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a pak trochu Zwiegeltrebe a Pinotu Noir.

Wieninger | Wiener Riesling

Šťavnatý, elegantní, super suchý Rýňák s 1,7 g/l zbytkového cukru ze dvou nejlepších vídeňských vinic. Na nose ucítíte jemné tóny mandarinek, bílých broskví a bylinek. V chuti je ovocný s příjemnou strukturou kyselinek.

 

Steiermark DAC

Všechny tři štýrské vinařské oblasti se svými jedinečnými specialitami leží víceméně na jihu země. Na západě této geograficky výrazné kopcovité krajiny kraluje Schilcher: pikantní růžové, které je jedním z nejunikátnějších terroirových vín, které lze nalézt kdekoli na světě. V Sausalských kopcích a na jihoštýrské vinné stezce jsou hvězdami Sauvignon Blanc a Muskateller, zatímco na jihovýchodě zaujímá své zářivé místo Tramín. Nejrozšířenější štýrskou odrůdou je Ryzlink vlašský. Svým buketem připomínajícím zelená jablka má mnohem více příznivců, než by si mnozí kritici vína dokázali představit. A pak se tu pěstuje také trocha Ryzlinku :-)

 

SCHAUER | Riesling Kitzeck-Sausal - Südsteiermark DAC

Toto víno pochází z vinic v tradiční vinařské obci Kitzeck im Sausal. Díky své vysoké nadmořské výšce a jedinečným břidlicovým půdám nabízí vesnice Kitzeck-Sausal skvělé podmínky pro pěstování vína. Kitzeck-Sausal byl prokazatelně významnou vinařskou obcí monarchie již v roce 1763. Toto svěží víno s tóny viniční broskve, slané limetky a břidlicové minerality je pěkně strukturované. Na patře ucítíte jemně kořeněné tóny a pikantní ovocnou kyselinku i ovocnou dochuť. A abychom nezapomněli, má 92 bodů v žebříčku Falstaff.

Hodnocení
Jak ověřujeme recenze zákazníků? Všechny recenze uvedené v detailu produktů prodávaných v internetovém obchodě Víno-klub.cz pocházejí výhradně od registrovaných zákazníků, kteří daný produkt zakoupili. Po provedení platby se jim tato možnost odemkne v jejich zákaznickém účtu. Přehled o svých recenzích má každý registrovaný zákazník v sekci Vypito. Zákazníci, kteří daný produkt nezakoupili, nemají přístup k jeho hodnocení.

Produkt zatím nemá žádné hodnocení.

Produkt obsahuje siřičitany.

O vínech v kolekci

Šťavnatý, elegantní Riesling ze dvou nejlepších vídeňských vinic. Na nose ucítíte jemné tóny mandarinek, bílých broskví a bylinek. V chuti je ovocný s příjemnou strukturou kyselinek. Suché.
Ve vůni jemné bylinné koření, dotek maracuji, náznak pomerančové kůry a broskve, podpořené květovým medem. Chuť je šťavnatá a elegantní, s dobře integrovanou kyselinou, slaně-minerální s nuancemi žlutého ovoce. Suché.
Produkt byl přidán do porovnávače.
Produkt byl přidán do košíku.