PRAHA 1 -  | PO - ST  | 9 hod - 21 hod | PÁ | 9 hod - 19 hod

CHÝNĚ -   | PO - PÁ | 8 hod - 15 hod

BRNO -  | PO - PÁ | 15 hod - 21 hod

Odrůdy
VÍNA (2750) KOLEKCE (26) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

.Odrůda č. 10: VELTLÍNSKÉ ZELENÉ

Odrůdový seriál - naučte se nejdůležitější moravské odrůdy

Veltlínské zelené - pozdní sběr Veltlínské zelené - pozdní sběr Veltlínské zelené - VOC Znojmo Veltlínské zelené - výběr z hroznů - Věstonsko Exkluzivně ve Víno-klubu: Petanque - Veltlínské zelené - pozdní sběr - Slunečný vrch Veltlínské zelené - pozdní sběr - Hrubé pole
Víno
Katalogové číslo: BOX-509097
Cena za kolekci: 1 269 Kč nebo 3 934 korků
Zisk korků za balení: 39

VYPRODÁNO

OBSAH KRABICE

 • ČR - Šilinek Jiří - Veltlínské zelené - pozdní sběr, 2016
  Víno zelenožluté barvy. Jemná svěží vůně zeleného jablka, vanilky a bílého pepře. Chuť se svěží kyselinkou, kořeněná. Dlouhá dochuť je ovocné jemně medová s vyšší minerálností. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - BMVinařství - Veltlínské zelené - pozdní sběr, 2017
  Festwine - stříbrná medaile

  Ovocná vůně po čerstvém ovoci, s tóny bělomasé broskve, manga, kiwi a letního jablíčka je doplněna o příjemnou kořenitou vůni bílého pepře. Chuť je osvěžující s ovocnými tóny po broskvích, tropickém ovoci a květovém medu, s příjemně šťavnatou kyselinkou.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (11)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Hort - Veltlínské zelené - VOC Znojmo, 2017
  Víno má nažloutlou barvu s výraznou vůní čerstvého manga a pikantností zeleného pepře. Kořenitost pepře přechází do chuti, a nenechá vás napokoji. Tělo vína je široce postavené, pevné s výraznou dochutí a minerálností na konci. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Volařík - Veltlínské zelené - výběr z hroznů - Věstonsko, 2017
  Vinař roku

  Typický veltlín z Věstonska nabízí výrazné aroma po čerstvém zeleném pepři s limetkovou kůrou v pozadí. V chuti se prolíná limetka, grep a zelený pepř. Díky pevné aromatice a minerální dochuti potěší tento veltlín každého milovníka vína. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička (3)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Nové Vinařství - Exkluzivně ve Víno-klubu: Petanque - Veltlínské zelené - pozdní sběr - Slunečný vrch , 2016
  Světle zelené víno s odrůdově výraznou vůní připomínající květiny a čerstvé seno. V chuti je znát výrazný tón zeleného pepře se svěží kyselinou. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (47)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - BV - Bábíček Vacenovský - Veltlínské zelené - pozdní sběr - Hrubé pole, 2017
  Salón vín ČR - stříbrná medaile

  V kořenité vůni vystupují citrusové tóny pomela. Chuť je pikantní, pepřová s grepovým dozvukem. Suché.
  nehodnoceno (0)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

Veltlínské zelené se stalo národní odrůdou Rakouska a s nemalým úspěchem se pěstuje (a hlavně pije) v okolních zemích – v Maďarsku a na Slovensku. Ani u nás už se dávno nepovažuje za to „kyselé“ víno, kterému jsme se kdysi vyhýbali, protože křivilo rty a pálila po něm žáha.

V Rakousku, odkud odrůda patrně pochází, je Grüner Veltliner spolu s Rieslingem od dob Rakouska-Uherska jednoznačně nejoblíbenějším vínem, a vinařská oblast Wachau, kde se Veltlínu obzvlášť dobře daří, se těší věhlasu i za rakouskými hranicemi.

WACHAU… ICH BIN EIN VELTLINER


Z Wachau pocházejí typické Veltlíny ovlivněné místním terroirem, který v některých aspektech vykazuje podobné rysy jako údolí naší milované Mosely. Strmé svahy nad vodní plochou, markantní rozdíly mezi denními a nočními teplotami, v některých polohách břidlice… Veltín se tu však pěstuje na písečných březích podél Dunaje. Nejlepší polohy na svazích jsou ve Wachau vyčleněny pro Ryzlink. Přes značnou podobnost s moselským terroirem ovšem odborníci tvrdí, že místní Ryzlinky jsou svým charakterem více než těm moselským podobné Rýňáčkům z Alsaska.

Ve světě se Veltlínské zelené dále pěstuje u sousedů na Slovensku a v Maďarsku, koketují s ním v poslední době také vinaři v USA, včetně slavného Napa Valley.

NA MORAVĚ JEDNIČKA


Na Moravě je s téměř 15 % osázených vinic Veltlínské zelené nejčastější pěstovanou odrůdou. Pěstuje se převážně na Znojemsku, na Mikulovsku a ve Velkopavlovické oblasti. Spolu se Sauvignonem a Ryzlinkem rýnským patří Veltlínské zelené k odrůdám VOC Znojmo.

PŮVODNĚ JEDINEČNÉ


Odrůda pravděpodobně vznikla samovolným křížením Tramínu a starobylé, nicméně do 21. století zapomenuté, odrůdy St. Georgen, jejíž poslední, 400 let starý, keř byl znovu objeven až v roce 2007. Veltlín je celkem náročný na půdní složení – nesnáší příliš vlhké, vápenité půdy, daří se mu naopak na sprašovém podloží, díky kterému pak víno dosahuje v chuti medových tónů a ve vůni lipového květu. Veltlínské zelené z kamenitého podloží se pak vyznačuje jemným náznakem cigaretového dýmu.

Pro chuť mladého Veltlínu jsou typické kořenité, pepřové tóny (zesílené, pokud víno pochází ze sprašového podloží). Při zrání v lahvi se tyto palčivé nuance z vína vytratí a převáží pro Veltlín charakteristická chuť zelených mandlí – svěží, kořenitá a minerální (pěkně výrazná je v případě, že réva rostla na štěrkovité půdě). Svojí mineralitou vyhrál Grüner Veltliner v Rakousku a postupně si získává milovníky vína i u nás.

JAK K DÍLU, TAK K VÍNU


Víno je považováno za velmi vhodné pro snoubení jídla a pokrmů. Vychlazené Veltlínské zelené se hodí k tvrdým sýrům, lehkým úpravám masa a pro někoho překvapivě, i k závinu s jablky – kyselinky Veltínu totiž pěkně vyvažují sladkou nakyslost Vašeho oblíbeného štrůdlu od babičky (ještě vrchovatě zasněženého moučkovým cukrem – známe to, že?)

Všechny naše Veltlíny najdete na: http://www.vino-klub.cz/veltlinske-zelene. 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045