PRAHA 1 - | PO - ČT | 9-21 HODIN | PÁ | 9-19 HODIN

CHÝNĚ - | PO - PÁ | 8-15:30 HODIN

BRNO - | PO - PÁ | 15-20 HODIN (17.-21.2. zavřeno)

Odrůdy
VÍNA (4797) KOLEKCE (8) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

.Odrůda č. 09: RULANDSKÉ BÍLÉ

Odrůdový seriál - naučte se nejdůležitější moravské odrůdy

Rulandské bílé - výběr z hroznů Rulandské bílé - pozdní sběr - Levá klentnická Traditional line - Rulandské bílé - pozdní sběr - Purmice Pinot Blanc - Jeden sud Terroir - Rulandské bílé - pozdní sběr - Dolní Dunajovice, Zimní Vrch Petanque - Rulandské bílé - pozdní sběr - Slunečný vrch
Víno
Katalogové číslo: BOX-508998
Cena za kolekci: 1 849 Kč nebo 5 732 korků
Zisk korků za balení: 57

VYPRODÁNO

OBSAH KRABICE

 • ČR - Zlomek & Vávra - Rulandské bílé - výběr z hroznů, 2017
  Přesně jako byste si opekli toastový chleba s čerstvým máslem při víkendové snídani. Dále je v tomto víně chuť hrušek máslovek se sladkým kořením, hřebíčkem a skořicí. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (5)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Volařík - Rulandské bílé - pozdní sběr - Levá klentnická, 2018
  Vino Tirnavia - Stříbrná medaile

  Rulanda z minerální trati Levá klentnická ve vůni ukrývá broskev, mango, hrušku a citrusové plody. Šťavnaté ovocné aroma doplňuje výrazná mineralita v dochuti. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (13)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Mikrosvín - Traditional line - Rulandské bílé - pozdní sběr - Purmice, 2014
  Víno sytě žluté barvy se zlatavými odlesky. Vůně jemně nazrálá s tóny rozinek a mandarinek. Chuť je příjemně nazrálá se svěží kyselinkou a odrůdovou dochutí. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Stávek - Pinot Blanc - Jeden sud, 2013
  Jeden sud představuje naše vína, která jsou zajímavá svou individualitou. Jedná se o vybrané partie hroznů, jejichž rmut a následné víno z něj je vinifikováno v malých dubových sudech. Z těchto sudů je po delším zrání vybrán ten nejlepší jeden sud, který
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (1)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Zámecké vinařství Bzenec - Terroir - Rulandské bílé - pozdní sběr - Dolní Dunajovice, Zimní Vrch, 2013
  Jemné víno se zlatavou barvou s bělavými odlesky. Vůně je vyvážená s tóny žlutého ovoce a kokosu. Chuť je plná a najdeme zde žlutý meloun a sušený ananas. Suché.
  nehodnoceno (0)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Nové Vinařství - Petanque - Rulandské bílé - pozdní sběr - Slunečný vrch, 2016
  Salón vín ČR - stříbrná medaile

  Nejvyšší výrobková řada s víny, jenž jsou zaměřena na vyjádření terroir, ze kterého pochází. Láhev tohoto vína osloví ty z vás, kteří si rádi hledáte různé úrovně chutí a vůní. Odpočinek s hudbou a knihou a dlouhé popíjení vína Pétanque může být pro Vás
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (1)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

Na rozdíl od jiných není tato odrůda charakteristická aromatem, ale svou plností a tělnatostí. Oproti Rulandskému šedému, které má v chuti typicky chlebovou kůrku nebo dokonce máslo, směřuje Rulandské bílé spíše k ovocným chutím (jahůdky). Tato odrůda se vyvinula zřejmě ze svého staršího bratra Rulandského šedého, dokládat to lze tím, že se na některých keřích občas přirozeně vyskytují jak bílé, tak šedivé hrozny.

Odrůda je to sice náročná na vystižení správného momentu sklizně – hrozny nesmějí být ani nedozrálé, ani jich na jednom keři nesmí být příliš mnoho – na druhou stranu je réva celkem odolná vůči chorobám, které ji postihují. Nejvhodnější podmínky pro dosažení dobré kvality hroznů pro Rulandské bílé představují vápenité půdy.

Typická barva vína je světle žlutá až zelenožlutá. Ve vůni ucítíte hrušky nebo broskve a oříšky – lískové a také mandle. Chuť je ovocná (jahůdkovo-máslová), mírně kouřová, spolu se svěžím aroma a vyzrálou kyselinkou dělá z dobrého Pinotu blanc elegantní degustační zážitek. Je mnohem pitelnější než těžší a na delší cestu připravený Pinot gris. Pro to, aby bylo víno příjemné, je potřeba docílit alespoň přívlastku pozdní sběr, z Rulandy bílé se však často dělají i botrytické výběry a velmi často se dnes setkáváme s kvalitními šumivými víny z této odrůdy.

I v České republice je Rulandské bílé nedoceněnou odrůdou. Prodává se mnohem hůře než hůře pitelné Rulandské šedé. Musíme proto vyzdvihnout vinaře, kteří za ni bojují. Asi nejvýznamnější postavení má v portfoliu vinařství Zlomka & Vávry. Pinot blanc je jejich vlajkovou lodí. Dědeček chodí před sklizní otáčet všechny hrozny tak, aby viděly na sluníčko. Naštěstí pro dědečka, a na neštěstí pro nás, má vinice jen 1,5 hektaru.

RULANDA BÍLÁ U NÁS


http://www.vino-klub.cz/rulandske-bile. 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045