PRAHA 1 - | PO - ČT | 9-21 HODIN | PÁ | 9-19 HODIN

CHÝNĚ - | PO - PÁ | 8-15:30 HODIN

BRNO - | PO - PÁ | 15-20 HODIN (17.-21.2. zavřeno)

Odrůdy
VÍNA (4797) KOLEKCE (8) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

.Odrůda č. 05: RULANDSKÉ MODRÉ

Odrůdový seriál - naučte se nejdůležitější moravské odrůdy

Cépage - Rulandské modré rosé - pozdní sběr - Langewarte Standard line - Rulandské modré - jakostní Rulandské modré - pozdní sběr Cépage - Pinot Noir - pozdní sběr - Langewarte Rulandské modré - pozdní sběr Jesus - Rulandské modré - výběr z bobulí
Víno
Katalogové číslo: BOX-508599
Cena za kolekci: 1 269 Kč nebo 3 934 korků
Zisk korků za balení: 39

VYPRODÁNO

OBSAH KRABICE

 • ČR - Nové Vinařství - Cépage - Rulandské modré rosé - pozdní sběr - Langewarte, 2017
  Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (7)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Mikrosvín - Standard line - Rulandské modré - jakostní, 2016
  Víno rubínové barvy Vás příjemně překvapí svou vůní i chutí. Ve vůni ucítíte sušené švestky s příměsí čerstvých brusinek. Chuť je plná a odrůdová. Zakulacená kyselinka s jemným sladkým taninem je příjemným akcentem pálavského červeného vína. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Šilinek Jiří - Rulandské modré - pozdní sběr, 2015
  Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička (1)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Nové Vinařství - Cépage - Pinot Noir - pozdní sběr - Langewarte,
  Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (11)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Zlomek & Vávra - Rulandské modré - pozdní sběr, 2016
  Rulandské bílé je oblíbené našeho enologa Libora. Je totiž velmi osvěžující, extraktivní, povzbuzuje mysl. Aroma postupem času graduje do intenzivních tónů chlebové kůrky, angreštu a zelených jablek Granny Smith. Dokonalá harmonie kyselin se zbytkovým c
  nehodnoceno (0)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Krist - Jesus - Rulandské modré - výběr z bobulí, 2015
  Ženy po červeném víně netouží tak často. Výjimkou potvrzující pravidlo je ale i toto sladké červené, které se povedlo vinaři Tomášovi Kristovi. Jeho Rulandské modré vyzrálo do výjimečného výběru z bobulí. Sladké.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička (9)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

VÍNOVERZITA - ODRŮDA Č. 5 - RULANDSKÉ MODRÉ


Pátou koLEKCI naší Vínoverzity věnujeme Radkově nejoblíbenější odrůdě Rulandskému modrému, Pinotu Noir a Pinotu Nero. Není to tak, že by se Radek nemohl rozhodnout pro jednu jedinou odrůdu. Konec zmatků v názvech burgundských odrůd je mimo jiné to, co si dnešní koLEKCE klade za cíl.

RULANDSKÉ MODRÉ - PŮVOD


Pinot Noir pochází z Burgundska. Původní hypotéza, že tato odrůda vznikla křížením Pinotu Meunier (Mlynářka) a Tramínu červeného, se zdá být překonána. Podle výsledků posledních výzkumů je totiž Pinot Noir v přímé vývojové linii s divokou révou, která ve Francii rostla ještě na konci 19. století.

Záznamy o existenci této odrůdy se dochovaly už ze 4. století. Karel Veliký ji ve své době nechal převézt z Burgundska a vysadit v okolí Bodamského jezera. I o transport do Čech se postaral mocný panovník – sám Karel IV. podle legendy věnoval první sazenice vinařům na Mělníku za pomoc v boji s tehdejšími sociálně patologickými jevy (Mělničtí se prý zasloužili o potírání lapků na Labi). Jejich bohulibá činnost v oblasti prevence kriminality se tak vyplatila všem dalším pokolením, dychtícím po vůni sušených švestek a povidel, kouře hořícího dřeva a kůže a chuti černých třešní (v mladém Pinotu ještě spíš ucítíte ostružiny a jahody).

RULANDSKÉ MODRÉ U NÁS


Před druhou světovou válkou bylo Pinotem Noir osázeno 36 % celkové plochy vinic na území České republiky. V roce 1994 bylo touto odrůdou osázeno však už jen 0,8 % plochy vinic.

Takto dramatický pokles si vysvětlujeme tím, že po zestátnění půdy musela zemědělská družstva přizpůsobovat vinice mechanickému obdělávání (aby se tam vešel velký traktor). Staré vinice musely být vyklučeny a v nových se už nenašel prostor pro citlivou, náročnou a málo rodící odrůdu.

Se stále větší vinařskou edukací u zákazníků, ale i samotných vinařů, obliba Rulandy modré rok od roku stoupá a v roce 2010 již podíl plochy vinic činil 4,2 %.

RULANDSKÉ MODRÉ VE SVĚTĚ


Rulandské modré je choulostivé především z hlediska teploty. Jeho tenká slupka je velice citlivá na klimatické podmínky. Příliš na severu hrozny nedozrají, na jihu zas dozrají moc brzy a potenciál, vůní a chutí, které slupka ukrývá, zůstane nerozvit. Ze soutěže o nejlepší Pinot Noir jsou tak automaticky vyloučeny jinak úspěšné vinařské země horkého jihu, jako je Španělsko a Itálie (tam se pěstuje pouze v severní části Apeninského poloostrova). Ideální podmínky pro zrání tak pro Rulandu vznikají na poměrně omezeném území, kde teploty ještě nedosahují takových výšek, ani nízkých pozic, aby hrozny nedozrávaly příliš brzo nebo pozdě.

Nejcennější Pinot pochází samozřejmě z Burgundska. Nejprestižnější a nejdražší Pinot noiry na světě pochází z Domaine de la Romanée-Conti.

Druhou nejdůležitější destinací milovníků Pinotu Noir je americký stát Oregon. Kalifornie (jak byste asi tak mohli tušit) je pro Pinot Noir příliš horká a soustředí se proto spíš na Cabernet Sauvignon, Merlot, Zindfandel a Shiraz. Výjimkou je nejchladnější kalifornská apelace Russian River Valley, kterou ochlazuje studený vzduch z Pacifiku.

Zastávkou turisty po světových variacích Pinotu Noir by měl být také Nový Zéland, kde vína této odrůdy dosahují nejvyšší intenzity v chuti. Pinot Noir je zde považován místní nejdůležitější červenou odrůdu. Apelaci Marlborough Vám nemusíme představovat. Pro Pinot Noir od Kima Crawforda nemusíte vážit cestu k protinožcům, máme ho pro Vás v naší nabídce.

Když se vrátíme zpátky do Evropy, nezbývá nám už mnoho míst, kde by se Pinotu Noir dařilo. V Německu se odrůdě Pinot Noir říká „Spätburgunder“ a prospívá především na Bádensku. Na pěkné modré Pinoty lze narazit i v Rakousku, zejména v oblasti Traisental.

RULANDSKÉ MODRÉ VS. PINOT NOIR


A nakonec (když už jsme v tom Německu) jedna slibovaná jazyková vsuvka. Z jakého důvodu je „Rulandské modré“ českou alternativou názvu odrůdy, kterou s Vámi dnes probíráme? Z těžko vysvětlitelného. České označení „Rulandské“ pro všechny tři burgundské odrůdy (Rulandské šedé, Rulandské bílé a Rulandské modré) je světovou raritou.

Odrůda u nás prošla složitou historií přejmenovávání, takže se připravte na lingvistický exkurz, ostatně když jsem to vystudovala, tak proč bych to tu neprodala;-)

Původní český název všech tří burgundských odrůd byl lakonický – říkalo se jim prostě Burgundské šedé, Burgundské bílé a Burgundské modré. Souvislost s místem původu je nasnadě. Pod tlakem Francie, která si nepřála zavádějící označení pro víno, které nebylo vyrobeno v Burgundsku, proto bylo od tohoto názvu upuštěno. Výběr nového jména však nebyl úplně šťastný.

Označení „Rulandské“ nebo „Rulanda“ má svůj význam totiž pouze u odrůdy Pinot gris (Rulandské šedé), protože vychází z německého názvu pro tuto odrůdu („Rulander“) na počest Johanna Segera Rulanda. Právě tento německý obchodník se totiž významně zasloužil o rozšíření odrůdy, která je hlavním tématem tohoto článku, ve své vlasti. O další burgundské odrůdy se ale milý Johann nezasloužil a v Německu po něm také vůbec pojmenovány nejsou.

Na druhou stranu z francouzštiny pocházející označení „Pinot“ má jasnou etymologickou spojitost s francouzským slovem „pin“ – „borovice“. Zralé hrozny Pinotů totiž skutečně připomínají uzavřenou šišku borovice (hrozny jsou těsně u sebe).

V českých zemích jsme si Rulandské paradoxně vztáhli na všechny Pinoty, které známe, i když s obchodníkem ze Speyeru nemají nic společného. Johannovo příjmení tak u nás zní daleko častěji než v domovině tohoto muže.

KO-LEKCE č. 5 – RULANDSKÉ MODRÉ


Vína z odrůdy Rulandské modré jsou vysoce ceněna zejména znalci a dostatečně propitými milovníky vín. Jeho charakteristika se totiž vymyká všemu, na co jsme u ostatních červených zvyklí a co si u nich považujeme. Nejvýraznějším znakem je velmi světlá cihlová nebo jantarová barva a velmi hladké třísloviny. Vysvětlením obého je tenká slupka kuličky hroznu, ve které jsou látky obsahující bravivo a třísloviny obsaženy, u Rulandského modrého ale jen ve velmi omezeném množství. Dobrými reprezentanty jsou elegantní vína vyrobená tradiční metodou, která mají velký potenciál ke zrání. V chuti je u nich dávána předost ovocné plnosti a dlouhé dochuti, kterou dále protahuje odrůdově typická výraznější kyselika, před sytou barvou a přísnými třísly.

DOPLŇKOVÉ SAMOSTUDIUM – VOLNĚ VOLITELNÉ VZORKY


Nejsprávnější burgundský Pinot Noir musí trochu smrdět. Ne nijak strašně, ucítíte třeba zatuchlé venkovské stavení, siláž, prý i zpocené koně, také například kořenovou zeleninu... A do toho všeho, ale samozřejmě mnohem více až v chuti, se vám zamontují tóny přezrálých třešní, někdy i višní... Nečekejte hutné víno, ale naopak hladké červené víno se slabší (až cihlovou) barvou, které si často drží vyšší kyselinku (a tím i potenciál ke zrání). A toto vše dohromady je to, čemu bude Váš sommeliér říkat, že je to víno rafinované a komplexní (mrk ;-) a taky že je! 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045