PRAHA 1 -  | PO - ST  | 9 hod - 21 hod | PÁ | 9 hod - 19 hod

CHÝNĚ -   | PO - PÁ | 8 hod - 15 hod

BRNO -  | PO - PÁ | 15 hod - 21 hod

Odrůdy
VÍNA (2750) KOLEKCE (26) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

.Odrůda č. 04: RYZLINK RÝNSKÝ

Odrůdový seriál - naučte se nejdůležitější moravské odrůdy

Ryzlink rýnský - kabinetní Cépage - Ryzlink Rýnský - pozdní sběr - Langewarte Flower line - Ryzlink rýnský - pozdní sběr EGO - Ryzlink rýnský - pozdní sběr - Klínky Ryzlink rýnský - pozdní sběr Ryzlink rýnský - pozdní sběr - v sudu na kvasnicích
Víno
Katalogové číslo: BOX-5084994
Cena za kolekci: 1 279 Kč nebo 3 965 korků
Zisk korků za balení: 40

VYPRODÁNO

OBSAH KRABICE

 • ČR - Krist - Ryzlink rýnský - kabinetní , 2017
  Vins de Terroir - stříbrná medaile

  Víno zlatavého odstínu s odrůdovou vůní lipového květu a rozkvetlé louky. Chuť má jemně kořenitou s příjemnou kyselinkou a dlouhou dochutí. Polosladké.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Nové Vinařství - Cépage - Ryzlink Rýnský - pozdní sběr - Langewarte, 2017
  Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Mikrosvín - Flower line - Ryzlink rýnský - pozdní sběr, 2017
  Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (10)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Zámecké vinařství Bzenec - EGO - Ryzlink rýnský - pozdní sběr - Klínky, 2017
  Prague Wine Trophy - Zlatá medaile

  Víno světlejší žluté barvy se zlatými odlesky. Ve vůni příjemně rozmanité, s projevem čerstvých meruněk, rozkvetlé lípy a citrusů. V chuti pevné a středně plné. Svěžest zajišťuje živá citrusová kyselinka, která přechází do delší dochuti. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Šilinek Jiří - Ryzlink rýnský - pozdní sběr, 2018
  Příjemné minerální aroma s vůní lehce dozrálé meruňky. Chuť postavená na pikantní jablečné kyselince, s příjemnou harmonickou chutí podpořenou jemnou minerální dochutí, která je tak typická pro ryzlink. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (1)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Stávek - Ryzlink rýnský - pozdní sběr - v sudu na kvasnicích,
  Díky částečnému botrytickému charakteru hroznů ve vůni můžete nalézt především chlupatou slupku z přezrálé meruňky, ale také pulpu z kdoule, šťávu z rakytníku nebo marmeládu z josty. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (1)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

VÍNOVERZITA - ODRŮDA Č. 4 - RYZLINK RÝNSKÝ


V této ko-LEKCI se zaměříme na krále bílých odrůd - Ryzlink rýnský. Není králem jen pro svou charakteristiku, ale i proto, že opravdu vévodí světovému žebříčku nejpěstovanějších odrůd, ve kterém přeskočil Chardonnay. S ním a se Sauvignonem patří mezi tři nejvýznamnější světové bílé odrůdy.

Ryzlink rýnský (neboli Riesling), jak už jeho řízný název napovídá, pochází z německé oblasti Rheingau, tedy Porýní. Odtud se rozšířil do celého světa. Není tedy s podivem, že je č. 1 odrůdou v Německu. Ve velkém se pěstuje také ve francouzském Alsasku, Rakousku, u nás a na Slovensku. Do začátku 90. let byl nejpěstovanější bílou odrůdou v Austrálii, než jej předstihlo Chardonnay. Ryzlinku rýnskému se daří na minerálním (zejména břidlicovém) a písčito-jílovitém podloží.

U nás se mu nejlépe daří na písčitém Znojemsku, kde mu postavili gloriolu ve formě apelačního systému VOC Znojmo (společně s Veltlínem zeleným a se Sauvignonem). Druhou nejúspěšnější oblastí z hlediska mezinárodních úspěchů je oblast Slovácka, kde výše položené tratě a kopcovitý terén nechají uzrát velmi reprezentativním kouskům. Velmi zajímavým terroirem je i vápencové podloží mikulovska s vysokým obsahem volného vápna v půdě, kde bývá réva často stresována i nedostatkem vody.

RYZLINK - VONÍ, CHUTNÁ...


Mladší vína vyrobená z odrůdy Ryzlink rýnský jsou svěží, voňavá a ovocná s říznou kyselinkou. Typicky v nich můžete odhalit tóny meruněk v rozličných formách od nezralého plodu až po meruňkovou marmeládu. Dále se v nich často vyskytuje vůně lipového květu. V testovaných Rýňáčcích jsme často cítili vůni sypaného zeleného čaje. Čím starší a z čím minerálnějšího podloží, budou ve víně přibývat tóny kamenů, prachu a u vyzrálejších po delším zráním i tóny petroleje.

Většinová část vyznavačů vinného moku v současné době preferuje mladé a svěží exempláře Ryzlinku rýnského, protož jsou pěkně šťavnaté a ovocné. Nazrálé kousky s neobvyklými vůněmi vyhledávají blázni a znalci - tzv. Hardcore Riesling Lovers.

Když odhlédneme od samotného stáří, zachovává si Ryzlink rýnský mnoho tváří. Vyrábí se z něj lehká, svěží vína, sladší a vyzrálejší kousky, ale dokonce i vzácná dezertní vína - bobulová nebo ledová. Zde hraje svou pozitivní roli jeho přirozená vyšší kyselinka, která chuť vína, bzť i sladšího, krásně vyvažuje a osvěžuje. Dalším důležitým stavebním kamenem je mineralita, která prohlubuje strukturu chuti. 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045