PRAHA 1 - | PO - ČT | 9-21 HODIN | PÁ | 9-19 HODIN

CHÝNĚ - | PO - PÁ | 8-15:30 HODIN

BRNO - | PO - PÁ | 15-20 HODIN

Odrůdy
VÍNA (4472) KOLEKCE (3) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

.Odrůda č. 03: CHARDONNAY

Odrůdový seriál - naučte se nejdůležitější moravské odrůdy

Chardonnay - pozdní sběr Flower line - Chardonnay - pozdní sběr Terroir - Chardonnay - výběr z hroznů - Vracov, Klínky Chardonnay - výběr z hroznů - Purmice Traditional line - Chardonnay - výběr z hroznů - Rosentické Chardonnay - kabinetní
Víno
Katalogové číslo: BOX-50839967
Cena za kolekci: 1 399 Kč nebo 4 337 korků
Zisk korků za balení: 43

VYPRODÁNO

OBSAH KRABICE

 • ČR - BMVinařství - Chardonnay - pozdní sběr, 2017
  Grand Prix Vinex - Stříbrná medaile

  Vůně je široká s tóny zralého ananasu, vanilky, manga a žlutého melounu. V chuti se objevují smetanovo-vanilkové tóny, mletá skořice, sušené meruňky a zralý pomeranč. Svěží kyselinka a dlouhá intenzivní dochuť, podtrhuje celkový charakter vína. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdičkaNevyplněná hvězdička (10)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Mikrosvín - Flower line - Chardonnay - pozdní sběr, 2017
  Salón vín ČR - stříbrná medaile

  Víno nazrálé barvy s vůní žlutého melounu a ananasu. Chuť je dlouhá s pikantní kyselinkou, širokou a příjemnou dochutí. Najdete zde tóny sušeného ananasu a avokáda. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička (5)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Zámecké vinařství Bzenec - Terroir - Chardonnay - výběr z hroznů - Vracov, Klínky, 2015
  Prague wine trophy - stříbrná medaile

  Ve vůni ananas a lískové oříšky. V chuti pevné, s dobrou strukturou a šťavnatou kyselinkou. V dochuti jemně grepové. Suché.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (20)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Volařík - Chardonnay - výběr z hroznů - Purmice, 2017
  Neotřelé Chardonnay Vás okouzlí jedinečnou aromatikou po ovoci jako je banán, broskev a nektarinka. Půlroční zrání na jemných kalech v novém sudu nádherně spojilo chuť vyzrálého tropického ovoce a sladkých taninů z dubového dřeva. Závěr vína je dlouhý, m
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (1)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Mikrosvín - Traditional line - Chardonnay - výběr z hroznů - Rosentické, 2016
  Prague Wine Trophy - Zlatá medaile

  Víno barvy lipového květu se zelenkavými odlesky. Jemná vůně manga a zelených lískových oříšků. Chuť je široká a příjemně šťavnatá. Je zde cítit ananas a žlutý meloun. Víno je extraktivní s medovou dochutí. Suché.
  nehodnoceno (0)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ČR - Krist - Chardonnay - kabinetní, 2017
  Weinparade Poysdorf - stříbrná medaile

  V decentní vůni naleznete svěží tón jablíčka, lehký tropický záchvěv s typickým dozvukem lískového oříšku. Elegantní harmonie zbytkového cukru a kyseliny dává vínu příjemnou šťavnatost.
  Polosladké.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

VÍNOVERZITA - ODRŮDA Č. 3 - CHARDONNAY


Ve třetí koLEKCI našeho ročního odrůdového kurzu se zaměříme na jednu z nejvýznamnější a nejrozšířenějších světových odrůd – Chardonnay.

Chardonnay pochází z Burgundska, kde vzniklo samovolným křízením Pinotu a Heunische. Má podobné rysy a vlastnosti jako odrůda Pinot blanc (Rulandské bílé), proto byly vzájemně dlouho zaměňovány. Ve Francii je oficiálně rozdělily v roce 1896, u nás až v roce 1987, kdy bylo Chardonnay zapsáno do Státní odrůdové knihy. Přestože se ve starých výsadbách vyskytovaly Chardonnay a Rulandské bílé nekontrolovaně vedle sebe, musela být vína prodávána jen jako Rulandské bílé. Odrůda Chardonnay mohla být na lahvi deklarována jen pokud pocházela z nových výsadeb po roce 1987. Před sametovou revolucí jste si teda možná pochutnávali na Chardonnay, i když bylo na lahvi nápsáno Rulandské bílé.

Chardonnay je velmi tolerantní odrůda, daří se jí na různých typech podloží a v různých klimatických podmínkách. Díky tomu patří mezi nejpěstovanější odrůdy na světě co do počtu oblastí, ve kterých je vysazena. Nejslavnější je v oblasti AOC Chablis, v burgundské oblasti AOC Cote de Beaune, ale i v Champagne. (100% Champagne ze Chardonnay se nazývá Blanc de Blancs). Nejpopulárnější odrůdou byla v 70. a 80. letech 20. století, načež byla pro svou univerzalitu odsuzována antiglobalizačně naladěnými konzumenty!

U nás je aktuálně vysázena na cca 4 % vinic a drží se vysoko na žebříčku nově vysazovaných odrůd, takže její podíl ještě poroste. Je to trendy odrůda, společně s Ryzlinkem rýnským, který ji v prvním desetiletí 21. století sesadil ze světového trůnu, a se Sauvignonem.

CHARDONNAY VE SVĚTĚ


Mnohostrannost Chardonnay vede k jeho širokému využití. Vyrábí se z něj kvalitní tichá a šumivá vína. Je to vhodná odrůda i ke zkrášlování na kvasnicích, v dubových sudech nebo do kupáže s jinými víny, ať už z burgundské rodiny - Pinot blanc či Pinot gris nebo ve světě s odrůdami - Sémillonem či Chenin blanc.

Ve francouzském Chablis se na křídovém podloží vyrábí hodně suchá a minerální vína, která vydrží 8 - 10 let. Z Burgundsku zas ochutnáte plná tělnatá vína, která vznikají ležením na kvasnicích, čímž se jim životnost prodlužuje na 10 - 30 let. V chladnějším podnebí Champagne hrozny Chardonnay tolik nedozrají, takže mají vyšší kyselinku a lehce zelené tóny ve vůni, což je pro výrobu prestižních šumivých vín žádoucí. V Novém světě (USA, Austrálie, Nový Zéland) je zas Chardonnay charakterizováno zráním v dubu (tzn. vanilkovou příchutí). Na rozdíl od elegantního francouzkého dřeva burgundských dubových sudů, je americký dub agresivnější a výraznější. V USA se nebarikové Chardonnay téměř nesežene. V Austrálii zas musí do 10% Chardonnay barikovat vždy, i když se snaží o výrobu lehčího ovocnějšího vína, aby lidi poznali, že je to Chardonnay. Jinak by to považovali za chybu a nedorozumění. Na Novém Zélandě se nebarikované Chardonnay dělá prakticky jen pro evropský trh (na etiketě je označení Unoaked).

CHARDONNAY U NÁS


I když je přílišná odrůdová pestrost našich vinic mnohdy kritizována, jsou polohy a vinaři, kteří umí vyrobit Chardonnay světových kvalit. Vzpomeňme na Chardonnay 2004 panenské od Jožky Valihracha, který s ním jako první z ČR zabodoval (získal stříbrnou medaili) na nejslavnější jednoodrůdové soutěži světa - Chardonnay du Monde 2009. Za své Chardonnay 2006 výběr z hroznů získal v roce 2011 zlatou medaili a celkové třetí místo.

Chardonnay je vděčná odrůda, která se dobře kombinuje s jídlem, a je vhodná i k archivaci.

V naší nabídce najdete Chardonnay lehčí i těžší, ovocnější i neutrálnější, sušší i sladší, burgundských i barikových typů. Ze všech Chardonnay můžete vybírat zde: www.vino-klub.cz/chardonnay. My jsme Vám vybrali tato:

Doufám, že se Vám téma dnešní (ko)lekce líbilo. Další tekutou látku Vám představíme za 14 dní.
 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045