CHÝNĚ - PO - PÁ - 9 hod - 16 hod

PRAHA 1 - PO - PÁ - 9 hod - 21 hod 

BRNO PO - PÁ - 15 hod - 20 hod 

 

Odrůdy
VÍNA (2679) KOLEKCE (81) ALKOHOL POCHUTINY DEGUSTACE

VŠECHNY AKCE KTERÉ U NÁS CHYSTÁME

VINOMAT
 

Best of... ELENA WALCH

Vína od ženy, která způsobila vinařskou revoluci v severoitalské oblasti Alto Adige a vydobyla si prestiž a uznání ve světě.

Elena Walch - Pinot Grigio - Alto Adige DOC Elena Walch - Chardonnay - Alto Adige DOC Elena Walch - Gewürztraminer - Alto Adige DOC Elena Walch - Cardellino Chardonnay - limitovaná edice Elena Walch - Pinot Grigio - Castel Ringberg Elena Walch - Sauvignon - Castel Ringberg
Víno
Katalogové číslo: BOX-661
Cena za kolekci: 2 999 Kč nebo 9 648 korků
Zisk korků za balení: 90

OBSAH KRABICE

 • ITA - Elena Walch - Pinot Grigio - Alto Adige DOC , 2017
  Z jižně orientovaných svahů se zrodilo světle žluté víno s chutí mladých hrušek. Na jazyku pocítíte lehký dotek kořenitosti. Svěžest a krémovitá plnost pokračuje mineralitou a ovocem, až nakonec plynule přejde do elegantního a dlouhého závěru.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdičkaNevyplněná hvězdička (3)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ITA - Elena Walch - Chardonnay - Alto Adige DOC, 2016
  Jemné a elegantní víno s exotickou chutí a vůní po čerstvých banánech a květinách. Díky extrémním teplotním rozdílům mezi dnem a nocí dosáhlo Chardonnay dokonalé vyváženosti alkoholu, cukru a kyselinky, a až fascinující minerality!
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (3)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ITA - Elena Walch - Gewürztraminer - Alto Adige DOC, 2016
  Typický, suchý, ale příjemně sladký Tramín pocházející z oblasti Alto Adige, konkrétně z města Tramín, jež dalo odrůdě jméno. V chuti je víno příjemně svěží s dotekem liči a růže.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ITA - Elena Walch - Cardellino Chardonnay - limitovaná edice, 2016
  Víno z limitované produkce s chutí exotického ovoce a příjemným medovým buketem. 15 % Chardonnay zrálo ve francouzských dubových sudech, díky tomu je víno krémovitější s lehkým náznakem vanilky.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (3)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ITA - Elena Walch - Pinot Grigio - Castel Ringberg, 2016
  Z jižně orientovaných svahů se zrodilo světle žluté víno s chutí mladých hrušek. Na jazyku pocítíte lehký dotek kořenitosti. Svěžest a krémovitá plnost pokračuje mineralitou a ovocem, až nakonec plynule přejde do elegantního a dlouhého závěru.
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaPůlhvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 • ITA - Elena Walch - Sauvignon - Castel Ringberg, 2016
  Ovocný Sauvignon, v jehož chuti ucítíte angrešt, papayu i bezový květ. V puse je víno plné s lehce štiplavou kyselinkou. Zatímco 15 % tohoto Sauvignonu zrálo v bariku, zbytek zrál na kvasnicích za kontrolované teploty (18°C).
  HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaNevyplněná hvězdička (2)
   
  (objem: 0,75 l) 
   
 

O Eleně Walch


Elena Walch se narodila v Miláně, kde také vystudovala architekturu a založila si vlastní kancelář. Do oblasti Alto Adige se dostala úplnou náhodou, protože jako správná Italka ráda cestovala po vinařských krajích, a skrze architekturu, víno a gastronomii poznávala místní kulturu. Cílem jednoho z jejích výletů byla piktoreskní severoitalská vinařská oblast Alto Adige, zvaná těž Südtirol, která se v mnohém vymyká zaběhlým italským zvyklostem ve vnitrozemí.

Alto Adige je nádherné ledovcové údolí obklopené horskými velikány, které se pyšní titulem třetího nejteplejšího místa v celé Itálii. Díky velkým teplotním rozdílům, jednak v závislosti na nadmořské výšce vinice, tak díky rozdílům mezi denními a nočními teplotami, jsou zdejší vína krásně aromatická s velmi pěknou, svěží kyselinkou.

Vzhledem k historii oblasti a faktu, že zde 62 % obyvatel hovoří německy, se zde po rakouském vzoru pěstují především jednoodrůdová vína. Přes 60 % vinic je osázeno bílými odrůdami. Nejrozšířenější jsou zde odrůdy z burgundské rodiny Pinot bianco (Rulandské bílé), u nás tak populární Pinot Grigio (Rulandské šedé) a Chardonnay. Pro naše koštování je samozřejmě nejdůležitější autochtonní (původní místní) odrůda Tramín, zejména ten, který pochází ze stejnojmenného malebného městečka Tramín. Skvělé jsou i místní Sauvignony a Müllery.

Z červených odrůd jsou pro tuto oblast nejdůležitější odrůdy Pinot noir (Rulandské modré), Cabernet Sauvignon a Lagrein, což je také původní odrůda, která dává temně fialová a hutně tříslovinová vína. Na zašlou slávu místní odrůdy Schiava (v překladu otrokyně), kterou zde bylo v minulosti osázeno přes 85 % vinic, vzpomínají již jen místní staříčci, kteří ji rádi denně popíjejí, protože je příjemně lehká a pitelná.

Ale zpátky k Eleně. Ta se zamilovala nejen do Alto Adige, ale také do Wernera - majitele vinařství Wilhelm Walch. Víno ji natolik uchvátilo, že pro její náturu bylo vinařství příliš malé, a tak se původní rodinné vinařství rozdělilo na dvě části: na vinařství Elena Walch, kterému vládla Elena, a na Wernerovu část zvanou již po generace vinařství Wilhelm Walch.

Po Elenině příchodu vypukla v celé oblasti Alto Adige vinařská revoluce. Elena, moderní dívka z velkoměsta, přinesla do tradiční a uzavřené společnosti sedláků šmrnc a odvahu. Pomohla tak nejen svému manželovi Wernerovi, ale i celé společnosti změnit konzervativní způsob myšlení. Namísto všudy-vysazované červené Schiavy nasadila nové, moderní a světové bílé odrůdy - jako je Chardonnay a Sauvignon. I na výrobu bílých vín začala používat dřevěné sudy. Soustředila se hlavně na využití potenciálu viničních tratí jakými jsou Castel Ringberg či Kastelaz. Ženská ruka dala vínům jemnost a čistotu.

Elena se k vínům staví jako ke své milované architektuře. Zakládá si na čistotě, eleganci, preciznosti a detailech. Základním kamenem pro její vína jsou dvě vinice: nám už známá vinice Castel Ringberg a vinice Castelanz.


Nyní máte skvělou příležitost ochutnat vybraná vína této úžasné vinařky, která vnesla revolučního ducha nejen do vinaření v Tramínu, ale ovlivnila dokonce i vývoj tohoto tradičně mužského odvětví v celé oblasti Alto Adge.

O kolekciPrvním kouskem, který v naší kolekci ochutnáte, je Pinot grigio 2016 Alto Adige DOC. Díky velkým teplotním rozdílům, jež provázely vinařský rok 2016, mělo víno šanci krásně vyzrát. V chuti ucítíte mladé hrušky s dotekem kořenitosti. Ve vůni vás příjemně překvapí náznak šalvěje. Ovocná chuť je krásně vyvažována slanou mineralitou a vyšší kyselinou. V roce 2014 mu James Suckling udělil 90 bodů a kvalita vína ani v letošním roce neklesla. Máme se tedy rozhodně na co těšit.

Udělat dobré Chardonnay je umění a dřina. Elena je jedna z mála vinařů, kteřím se to úspěšně daří už několik let. Její Chardonnay 2016 má plné tělo a ovocný buket. V chuti se objevují typické exotické tóny (mango a liči). Ohromně nás baví výrazné ovocné aroma a až překvapivě minerální závěr.

Třetím vínem kolekce je můj oblíbený suchý Tramín s tóny růže a velmi příjemným pepřovým závěrem, u něhož jsem věděla, že to bude láska na první čuchnutí! Není divu, že po Tramínech z Alto Adige je na celém světě největší poptávka. Sladkosti a přílišné aromatičnosti se nemusíte bát, protože tento Tramín má pouze 1,5 g/l cukru.

Favoritem naší ochutnávky u Eleny Walch bylo skoro jednohlasně zvoleno krásně ovocné Cardellino. Jedná se o Chardonnay, které je pojmenováno po pestrobarevném ptáčkovi stehlíkovi, který prý často sedal na vinici a zobal hrozny Chardonnay. 15 % tohoto Chardonnay kvasilo na dřevě, díky čemuž je víno krémovitější s lehkým dotekem vanilky.

Elena většinu svých vín prezentuje jako tzv. foodwine, tedy vína, která se hodí k jídlu. Výjimkou není ani toto Pinot grigio z vinice Castel Ringberg, na kterém si pochutnávají v Michelinských restauracích. Ovšem když si lahvinku otevřete s přáteli k rizotu s lososem a šalvějí, rozhodně neuděláte chybu. V minulých letech bylo víno nesčetněkrát oceňováno. V roce 2013 mu James Suckling udělil 90 bodů, minulý ročník 2015 byl zase oceněn 91 body časopisem Decanter a hádám, že ročník 2016 si určitě v následujích měsících také pár desítek bodů nasbírá :-)

Na Elenina vína bych dokázala pět ódy dlouhé hodiny. Je na nich vidět práce, dřina a historie, která se odráží hlavně na vínech z vinice Castel Ringberg. Ta je totiž zasazená na jihovýchodně orientovaných svazích nad městečkem Tramín a v jejím středu stojí dvě stě let starý zámek, odkud Elena dohlíží na své panství ;-) Sauvignon 2016 pochází právě z této vinice. Ve vůni má krásné typické tóny angreštu a bezového květu, ale také trochu netradiční papayu. Vyšší cukr je opět vyvažován kyselinkou, díky tomu je víno hladké, elegantní a nesmírně přijemné na pití.

Na vyprávění o této úžasný vinařce by mi nestačily ani dvě hodiny, natož jedna A4 ;-). Příběh o tom, jak se z mladé architektky se slibně nastartovanou kariérou stala jedna z nejznámějších vinařek v Alto Adige, je ke čtení na našich Vínovinách. 
Mohlo by Vám také chutnat
 

DISKUZE K VÍNU

 
 

Nebyly nalezeny příspěvky k vybranému zboží!

PŘIDAT NÁZOR


Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze přihlášení uživatelé.

GoPay

Vyrobil: Zengon s.r.o.

Víno-klub.cz, s.r.o.  Benediktská 3,  110 00 Praha 1     Objednávky a zákaznická linka: + 420 724 239 045

 

.....Best of... BMVINAŘSTVÍ - nejmedailovější

MOSELA 2017

Zapomenuté hvězdy