- Vyprodáno
Ocenění
Zlatá medaile z DistiSuisse (Švýcarsko) 2019/2020
Stříbrná medaile z SFWSC – San Francisco World Spirits Competition 2018
- Typ
- Destilát
- Objem
- 0,7 l
- Země původu
- Švýcarsko
Vieil Apricot - stařená meruňka
Tato pálenka je vyrobena ze staré odrůdy meruněk Royal Luizet. Tyto vysoce kvalitní, sladké a aromatické švýcarské meruňky se pěstují v kantonu Valais, jsou sbírány ve chvíli, kdy zcela dozrají, a jsou poté dodány přímo k nám.
Odborně vyrobený destilát z hrušek odrůdy Williams nejdříve odpočívá alespoň dva roky v tancích z nerezové oceli a následně zraje dalších 14-18 měsíců v dubových sudech. Po dokončení zrání je dále zjemněn vlastně vyrobeným bonifikátorem. Tato jemná dosáž, spolu se zráním v dřevěných sudech, dodává této ovocné pálence jedinečné, intenzivní aroma a jemnou sladkost, s velmi lehkým a sofistikovaným tónem mandlí.
Barva | Zářivě zlatá. |
Aroma | Jemné tóny čerstvého ovoce a naložených meruněk s jemnými tóny mandlí a náznakem vanilkového krému, květového medu a flambovaného exotického ovoce. |
Chuť | Tóny meruňkového džemu a kompotu, jemné tóny mléčné čokolády, vánočního cukroví se skořicí a sušenou pomerančovou kůrou. |
Závěr | Delikátní a lehce pepřové. |
O destilérii Fassbind
Destilérie Fassbind se pyšní titulem nejstarší palírny ve Švýcarsku. Vznik společnosti Fassbind se datuje už do roku 1846. V té době Švýcarsko tak, jak jej známe dnes, ještě neexistovalo. První světová výstava v Londýně se měla konat až za šest let. Svět stále dělilo třináct let od představení evoluční teorie Charlese Roberta Darwina. Obdobně bylo třeba si počkat na první fonograf, automobil či petrolejovou lampu, která vnesla více světla do potemnělých nocí. Výlet do Paříže by byl jistě vzrušující, ale pořad by chyběla ikonická Eiffelova věž.
Od založení destilerie uplynulo mnoho let, technologie se neustále vyvíjely, svět se zrychloval a prázdná místa mizela z map. A Fassbind byl u toho. Když Roald Amundsen při objevování jižního pólu v roce 1911 spoléhal na psy a sáňky, možná trochu spoléhal i na Fassbind Kirch. Existuje rovněž důkaz, že první třešňová pálenka, která si našla v roce 1915 svou cestu do slavného třešňového koláče, byla právě Fassbind Kirsch.
Gottfried Fassbind II. (1829-1878) zakládá ve věku 17 let ve vesnici Oberarth, na úpatí hory Rigi v kantonu Schwyz, který dal jméno celému Švýcarsku, "Godefroi Fassbind, jeune, distillery de Kirschwasser". Tady začíná příběh nejstarší destilerie Švýcarska a několika staletí úspěchu. Z výstavy v Bernu si za svoji exkluzivní třešňovicí odvezl hned několik cen. Tato dobrota byla oceněna zlatou medailí i samotným Napoleonem, Františkem Josef I. nebo ruským carem Mikulášem II.
Na konci 19. století rozšiřuje Gottfried Fassbind III. destilerii přístavbou k rodinnému domu. Přístavba se skládá ze sklepa a dvou nadzemních pater s rovnou střechou. Nová budova se používá pro lahvování, balení a skladování.
Tato přístavba bude v budoucnu dále rozšířena a dnes je domovem pro návštěvnické centrum destilerie Fassbind a obchod.
V roce 1994 pátá generace rodiny Fassbindových podnik prodala. Několik let destilérii řídil zahraniční koncern a v roce 2014 se vrátila zpět do švýcarských rukou. Noví majitelé, Daniela Bruggmann a Renato Wydler zajistili lihovaru titul „Destilérie roku 2017/18“. Fassbind již nepálí pouze třešňovici. Tyto ušlechtilé švýcarské destiláty se rozrostly o další ovocné pálenky, které drží zlatou medaili na světových soutěží. V roce 2021 destilérie Fassbind oslavila 175. výročí založení.
Produkt zatím nemá žádné hodnocení.